Co to VPS KVM i do czego się przydaje?

Co to VPS KVM i do czego się przydaje?

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem własnej strony internetowej i wejdzie na witrynę firmy hostingowej, może natknąć się na wiele nazw, które w pierwszej chwili będą niezrozumiałe. Jednym z nich jest VPS KVM — co właściwie stoi za tymi skrótami i czy warto zdecydować się na tego typu usługę? W jakich przypadkach jest ona przydatna? Wszystkiego dowiecie się z dalszej części tego materiału!

Czym jest VPS KVM?

VPS oznacza prywatną wirtualną maszynę, którą hostingodawca wydzielił z posiadanej przez siebie fizycznej jednostki. Nie należy mylić tej usługi z hostingiem współdzielonym, a także serwerem dedykowanym. Można powiedzieć, że VPS znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, jeśli chodzi o poziom kontroli użytkownika.

KVM to z kolei skrót od Kernel-based Virtual Machine, a więc wirtualnej maszyny opartej na kernelu Linuxa (przy czym KVM może działać także z innymi systemami, co czyni tę technologię jeszcze bardziej uniwersalną). Wykorzystanie jako podstawy właśnie tego systemu operacyjnego, wyróżniającego się otwartym kodem źródłowym, to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, które dodatkowo daje dostęp do regularnie publikowanych przez społeczność łatek i usprawnień.

Jest to nic innego, jak specjalne oprogramowanie do wirtualizacji, które współpracuje w wirtualnym serwerem prywatnym. Można powiedzieć, że dzięki niemu zamiast jednej wirtualnej maszyny zyskujemy ich wiele, co przyda się przy bardziej złożonych projektach. To elastyczna i bezpieczna opcja, jako że poszczególne środowiska się od siebie odizolowane i korzystają z własnych zasobów.

Wiele osób decyduje się na rozwiązania z zakresu VPS KVM do hostingu stron internetowych, ale możliwe są także inne zastosowania, takie jak na przykład hostowanie serwerów gamingowych lub klientów e-mail. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w materiale o tym, komu przyda się serwer VPS. Jeśli dodamy do wymienionych już informacji fakt, że usługa ta charakteryzuje się atrakcyjną ceną, to nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością.

Co z wydajnością takiego serwera?

Bezpieczeństwo i skalowalność to niewątpliwie kluczowe zalety rozwiązania VPS KVM, ale jest jeszcze jeden inny aspekt, na który użytkownicy zwracają dużą uwagę, a mianowicie wydajność. Co ciekawe, dzięki technologii KVM prywatny wirtualny serwer jest w stanie oferować jeszcze większą wydajność, niż “zwykły” VPS, a więc jest to dobra opcja dla osób najbardziej wymagających.

Szczególnie jeśli postawi się na hostingodawcę z dobrze zoptymalizowaną infrastrukturą, takiego jak na przykład OVHcloud, jako to również dość istotna kwestia.

Dodaj komentarz