Dlaczego nie należy nadużywać rozszerzeń do przeglądarki?

Dlaczego nie należy nadużywać rozszerzeń do przeglądarki?

Przeglądarki internetowe z biegiem czasu stały się niezbędnymi programami dla większości użytkowników. Czy to na telefonie komórkowym, czy na komputerze stacjonarnym. Programy te i ich rozszerzenia są niemal w ciągłym użyciu.

Nazywamy je rozszerzeniami, ponieważ podobnie jak w przypadku przeglądarki internetowej jako takiej, również rozszerzenia są obecnie elementami powszechnego użytku. Jak zapewne większość z Was już wie, rozszerzenia te są zazwyczaj dodawane w celu zwiększenia funkcjonalności. Niektóre z nich pomagają nam również poprawić bezpieczeństwo lub prywatność, a nawet dostosować wygląd interfejsu.

Z czasem liczba tych elementów, o których mówimy nie przestaje rosnąć, szczególnie w przeglądarkach Chrome. Tutaj dostępność rozszerzeń jest ogromna. Dlatego też wielu użytkowników nie ma problemu z instalacją wielu z nich w swoich przeglądarkach takich. Ale jak to bywa w większości przypadków, choć na początku nie zdajemy sobie z tego sprawy, nadużycia ilości dodatków nie zawsze są korzystne.

Powodują one nadmierne zużycie zasobów komputera.

Musisz pamiętać, że kiedy mówimy o rozszerzeniach, odnosimy się do małych kawałków oprogramowania, które czasami działają stale w tle. Jeśli przeglądarki już teraz zużywają dużo zasobów komputera, to w miarę dodawania kolejnych elementów zwiększa się wykorzystanie pamięci RAM i procesora. Co więcej, jeśli zainstalujemy ich dużo, sytuacja może stać się bardzo poważna, zwłaszcza jeśli pracujemy na starym komputerze.

Nie chodzi o to, że nie powinniśmy instalować tych dodatków, ale warto korzystać z tych, które są nam naprawdę potrzebne.

Względy bezpieczeństwa

Musimy również pamiętać, że niektóre z tych rozszerzeń są złośliwe i mają na celu przejęcie danych przechowywanych w samej przeglądarce. Mówimy tu o historii, hasłach, danych uwierzytelniających, danych bankowych itp. W miarę jak instalujemy coraz więcej takich elementów, ryzyko staje się coraz większe. Dlatego ważne jest, abyśmy przed dodaniem jednego z nich zapoznali się z komentarzami innych użytkowników, no i oczywiście pobierali je z wiarygodnych źródeł.

Nie wszystkie rozszerzenia przeglądarki są tym, za co się podają

Czasami znajdujemy dodatki, które reklamują jakąś funkcję, a potem nie ma ona nic z tym wspólnego lub po prostu nic nie robi. W tym momencie wiele osób decyduje się na pozostawienie rozszerzenia, co również jest oczywistym błędem.

Jeśli znajdziemy takie rozszerzenie, które nic nie robi lub nie działa tak, jak je reklamują, najlepiej jest je jak najszybciej odinstalować.

Istnieją rozszerzenia przeglądarki, które powodują awarie i nieprawidłowe działanie

Warto wspomnieć, że pomimo tego, że są całkowicie legalne, istnieją rozszerzenia, które mogą poważnie zaszkodzić przeglądarce. Oznacza to, że z powodu jakiejś niekompatybilności między nimi lub z jakimś oprogramowaniem, przeglądarka jako taka może zacząć działać nieprawidłowo.

1 Comment

 1. cześć
  Nazywam się Marat i pracuję dla agencji specjalizującej się w marketingu cyfrowym.
  Niniejszym się kontaktuję, ponieważ jesteśmy zainteresowani opublikowaniem postu gościa w Twojej witrynie. Artykuł zostałby napisany przez naszych profesjonalnych copywriterów, miałby styl informacyjny i byłby zgodny z linią redakcyjną.
  W artykule znajdzie się 2 link do strony naszego klienta. Reszta – na odpowiednich zasobach informacyjnych, dzięki czemu wszystko wygląda ekologicznie
  Chciałbym wiedzieć, czy możesz opublikować taki artykuł i ile by to kosztowało. W przypadku dobrego partnerstwa chętnie opublikujemy więcej artykułów w ciągu najbliższych miesięcy.
  Czekam na twoją odpowiedź, dzięki.

Dodaj komentarz