Terminale płatnicze dla przedsiębiorców – zobacz, dlaczego warto je wybrać!

Terminale płatnicze dla przedsiębiorców – zobacz, dlaczego warto je wybrać!

Polacy przyzwyczaili się do tego, że w większości miejsc mogą płacić bezgotówkowo. Zdecydowanie uwielbiają to, jednak wciąż są osiedlowe sklepiki czy małe rodzinne biznesy, w których można płacić wyłącznie gotówką. Prowadzisz taką firmę? W takim razie czym prędzej to zmień i kup terminal płatniczy. Dowiedz się więcej na jego temat!

Czym są terminale płatnicze?

Terminale płatnicze to nowoczesne urządzenia stworzone do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Mogą być nimi płatności kartą, płatności telefonem czy BLIK-iem. Warto zaznaczyć, że istnieją również terminale mające dodatkowe funkcje, które są przydatne zarówno dla klientów, jak i sprzedawcy. Są nimi np. doładowanie telefonu komórkowego czy możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu.

Sposób działania terminali płatniczych jest banalnie prosty. Jeśli klient chce zapłacić kartą, wystarczy, że zbliży lub włoży ją do czytnika. Następnie należy zatwierdzić kwotę, wpisując kod PIN. Urządzenie odczytuje dane z karty płatniczej i wraz z potrzebnymi danymi transakcyjnymi przekazuje je do centrum autoryzacyjnego. Ono z kolei procesuje transakcję i wysyła ją do banku, w którym została wydana karta. Gdy bank potwierdzi poprawność transakcji, do terminala płatniczego wysyłany jest komunikat, który umożliwia sfinalizowanie płatności. Na życzenie klienta istnieje możliwość wydrukowania potwierdzenia płatności.

Czy każda firma musi mieć terminal płatniczy?

Mimo że terminale płatnicze są dostępne w wielu miejscach, to jednak ich posiadanie nie jest obowiązkowe. Jednak warto mieć na uwadze, że oferowanie klientom wyłącznie płatności gotówką nie wpływa dobrze na biznes. Należy pamiętać, że młodzi ludzie coraz częściej nie noszą przy sobie pieniędzy, a zamiast tego mają kartę. Jeśli nie będą mogli w ten sposób zapłacić w Twoim sklepie, najpewniej pójdą do konkurencji.

Zalety korzystania z terminali płatniczych

Zdecydowanie największą zaletą wynikającą z posiadania terminala płatniczego jest zwiększenie liczby klientów. Jak już wspomnieliśmy, sklepy są odwiedzane nie tylko przez seniorów, którzy wciąż preferują płacenie gotówką. Odwiedzą je również młode osoby, które stawiają na płatności bezgotówkowe. 

Niemniej ważne jest to, że mając terminal płatniczy, obsługa klientów przebiega dużo sprawniej, a sprzedawca nie musi wydawać reszty. Zmniejsza się również ryzyko popełnienia błędu. Poza tym miejsca oferujące płatności kartą, telefonem czy BLIK-iem, są uważane za nowoczesne. Inną zaletą jest bezpieczeństwo – przedsiębiorca nie musi przechowywać w siedzibie dużych kwot gotówki i obawiać się, że przyjmie od klienta fałszywe banknoty.

Dodaj komentarz