Jak dobrać kartę graficzną do gier?

Jak dobrać kartę graficzną do gier?

Rynek gier komputerowych ma się coraz lepiej, a producenci proponują tytuły wymagające coraz mocniejszego sprzętu do grania. Kwestia doboru odpowiedniej karty graficznej jest tutaj pierwszorzędna. W tym artykule podpowiadamy czym się kierować przy wybieraniu tego elementu komputera do gier. 

Dlaczego karta graficzna jest tak istotna? 

Jeżeli spojrzymy na komputer jak na pewnego rodzaju organizm, to karta graficzna wraz z płytą główną i procesorem stanowić będzie jednostkę nadrzędną, w naszym rozumieniu – serce systemu. Od tego jak dobrze będzie sobie radziła z przetwarzaniem danych w język graficzny, czyli to co wyświetlane jest na ekranie monitora, zależeć będzie też płynność gier i jakość tekstur oraz efektów wizualnych. Innymi słowy, karta graficzna musi dokładnie określać, w jaki sposób prezentują się poszczególne piksele, tworząc spójny obraz dostępny dla użytkownika komputera. 

W przypadku gier zadanie jest wyjątkowo złożone. Chodzi nie tylko o wyświetlenie obrazu, ale także o odpowiednią jego rasteryzację, czyli jak najwierniejsze przedstawienie danej figury geometrycznej oraz wypełnienie przestrzeni odpowiednim oświetleniem, teksturą i kolorami. Cały proces jest zatem dość skomplikowany i obejmuje miliony obliczeń w krótkiej jednostce czasu. Dochodzimy tutaj do pojęcia klatek na sekundę (fps) – liczba ta powinna wynosić co najmniej 60, ale im jest wyższa tym lepiej. Dobra karta graficzna zapewni komfortowe granie bez niepotrzebnych lagów. 

Parametry, którymi warto się kierować

Dobierając kartę graficzną pod komputer przeznaczony do współczesnych gier, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wydajność, czyli taktowanie rdzenia obliczone w Mhz, ale także na VRAM (Video Ram). Jest to wielkość niezbędna do przechowywania informacji potrzebnych do renderowania obrazu na ekranie, co uwzględnia tekstury definiujące poszczególne elementy w grze, dane o oświetleniu, cieniach i wiele innych. Nie bez znaczenia jest oczywiście kompatybilność karty z płytą główną i procesorem komputera. Zmienne, które powinniśmy mieć na uwadze to także wielkość gabarytowa danego elementu, porty pod podłączenie oraz chłodzenie karty graficznej.   

Wspomnieliśmy wyżej o szybkości kart graficznych. Nie jest tajemnicą, że na rynku sprzedażowym dostępne są karty gwarantujące 120 fps i więcej, nawet jeśli są obciążone najbardziej wymagającymi grami. Jeżeli dodamy jeszcze do tego bardziej zaawansowane funkcje, takie jak ray tracing, czyli generowanie foto-realistycznych obrazów scen trójwymiarowych oraz zawartość o wysokim zakresie dynamicznym jasności (HDR), wówczas skonstatujemy, że dzisiejsze karty graficzne są potężniejsze niż kiedykolwiek. Wybierając się do sklepu, dobrze mieć przy sobie aktualną specyfikację naszego komputera. 

Dodaj komentarz