Nowy wirus może wykraść osobiste dane oraz wymazać zawartość urządzenia

Nowy wirus może wykraść osobiste dane oraz wymazać zawartość urządzenia

Wiadomo, że w sieci istnieje zawsze zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania to wiele nieświadomych niczego użytkowników urządzeń mobilnych może paść ich ofiarą. Najbardziej narażeni są to na niewątpliwie posiadacze smartfonów z Androidem. Duńska firma Heimdal zajmująca się bezpieczeństwem wykryła wyjątkowo złośliwego wirusa, który może wykraść nasze poufne dane, a nawet wyczyścić całkowicie urządzenie.

Każde ze złośliwych oprogramowań w domyśle chce przejąć prawa administratora nad każdym urządzeniem, aby twórcy mogli osiągnąć z tego jakiekolwiek korzyści. Mazar działa tak samo i wykorzystuje to do rozprzestrzeniania się za pomocą wiadomości SMS, może także nawiązywać samoczynnie połączenia(te o wysokiej opłacie także), czytać wszystkie teksty. Najbardziej może zaszkodzić nam usunięcie całej zawartości smartfonu czy tabletu z Androidem bez uprzedniego ostrzeżenia.

Heimdal uważa, że wirus Mazar mógł trafić do 100 tysięcy telefonów w samej Danii. Dane spoza kraju nie są znane. Wirus jednak może pojawić się na urządzeniu jeżeli uprzednio zezwoliliśmy na instalowanie niezaufanych aplikacji. Może on pojawić się właśnie w linku w wiadomości SMS lub innym URL zamieszczonym na stronie internetowej.

Co ciekawe Mazar nie można zainstalować na dowolny urządzeniu z językiem rosyjskim jako domyślnym. Heimdal przetestował ‘błąd’ jedynie na Androidzie 4.4 KitKat, więc nie wiadomo czy nowsze wersją również są narażone na niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz