Najlepsi smart asystenci w Polsce

Automatycznie zapisany szkic

Jednymi z najpopularniejszych gadżetów podczas ostatnich urodzinowych wyprzedaży na Aliexpress były smart gadżety, zmieniające dom w najnowszy, w pełni zautomatyzowany system. Zasadniczo, decydując się na zastosowanie takich urządzeń, użytkownik dysponuje dwoma rozwiązaniami – po pierwsze może sterować nimi z telefonu lub innego przeznaczonego do tego urządzenia, a po drugie może zdecydować się na skorzystanie z tzw. smart asystenta. Jakie możliwości oferuje ten typ urządzenia i jakie są dwa najbardziej znane w nadwiślańskim kraju systemy?

Jaki asystent jest najlepszy?

Wielkie koncerny zrobią wszystko aby przyciągnąć do swojego rozwiązania jak największą liczbę użytkowników. Wśród producentów smart asystentów tylko dwa koncerny zdecydowały się na podbój polskiego rynku – Amazon i Google. Porównajmy ich funkcje.

Amazon Alexa

Amazon od marca 2021 roku uruchomił platformę sprzedażową na terenie Polski. Tym samym, w zakupach online rozpoczął walkę z dominującym aktualnie Allegro i, jak nam się wydaje, zupełnie skupił się na działaniach na tym obszarze. Co prawda, głośnik z wbudowanym systemem smart jest już dostępny w bezpośredniej sprzedaży i nie trzeba go zamawiać z zagranicznych portali, ale w dalszym ciągu nie jest to urządzenie dopracowane. Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że system od Amazon nie wspiera języka polskiego. Mimo wielokrotnie pojawiających się pogłosek, firma nie zdecydowała się dotychczas na wsparcie języka Polaków. Jako zaletę należy wspomnieć dość dużą bazę “aplikacji”, będących dodatkowymi funkcjami do zainstalowania, takich jak np. wiadomości RMF FM. Urządzenie nie wspiera żadnych funkcji interaktywnych jak np. zamawianie przedmiotów, nawet z polskojęzycznej wersji Amazon. Szkoda. Możliwe jest przetestowanie asystenta w aplikacji mobilnej bez zakupu dedykowanego urządzenia. Współpraca Alexy nie jest ograniczona wyłącznie do wyprodukowanych przez Amazon jednostek, a wsparcie dotyczy niemal każdego smart gadżetu.

Asystent Google

Asystent Google to nieco bardziej dopracowany system od swojej starszej siostry. Wspiera język polski i rozumie podstawowe polecenia. No właśnie, “podstawowe”. Słowo to oddaje najlepiej problemy, które może spotkać użytkownik asystenta pojawiającego się na każdym Androidzie oraz w dedykowanych głośnikach. Bardzo często, przy próbie wypowiadania skomplikowanych poleceń, użytkownik otrzymuje wyniki wyszukiwania zamiast zamierzonych efektów. Znaczną zaletą są natomiast bardziej skomplikowane funkcje domyślnie zainstalowane na urządzeniu, takie jak np. zamawianie jedzenia na portalu Pyszne.pl i wiele, wiele innych, z którymi nie może konkurować nawet duża baza rozszerzeń funkcjonalności od Amazon. Asystent wspiera oczywiście wszelkiego typu smart gadżety oferowane przez większość marek.

Który system warto wybrać?

Zarówno Alexa jak i Asystent Google mają pewne zalety i wady. Przykładowo Alexa wspiera bardziej skomplikowane konwersacje, ale tylko po angielsku, ale Asystent za to pomoże zamówić szybki lunch z pobliskiej restauracji. Tylko od osobistych preferencji zależy, który system będzie lepszy i wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Oba posiadają bardzo duże spektrum możliwości i umożliwiają kontrolę nad wszystkimi smart urządzeniami w domu.

Dodaj komentarz