Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – kiedy go złożyć i kto może w tym pomóc

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – kiedy go złożyć i kto może w tym pomóc

Złożenie sprawy do sądu może być dla wierzyciela ostatnią szansą na odzyskanie pieniędzy w momencie, gdy dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty. Aby uzyskać nakaz zapłaty, wierzyciel musi udać się do sądu, jednak musi on pamiętać, że dłużnik może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Dla osoby, która nie zgadza się z informacjami, zawartymi w nakazie złożenie sprzeciwu może okazać się jedyną szansą na ochronę przed nieuzasadnionymi roszczeniami wierzycieli. Kiedy jednak należy go złożyć i czy lepiej jest to zrobić samodzielnie, czy może z pomocą profesjonalistów? Odpowiadamy.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – w jakim terminie należy go złożyć?

Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym należy wnieść w terminie dwóch tygodni od otrzymania nakazu. Jeśli dłużnik zrobi to później, to jego wniosek zostanie odrzucony. Sprzeciw można wysłać listem poleconym do sądu lub też osobiście udać się do sądu i tam złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Kiedy warto wypełniać taki dokument?

Przede wszystkim, gdy otrzymałeś nakaz zapłaty, mimo że nie pożyczałeś pieniędzy, których domaga się wierzyciel. Sprzeciw powinny także złożyć osoby, które mimo spłaty długu otrzymały nakaz, a także, gdy kwota, która widnieje na nakazie, nie zgadza się z tą, którą pożyczyliśmy.

Osoba, która otrzymała nakaz zapłaty, powinna dokładnie przeanalizować ten dokument, ponieważ może dojść do sytuacji, w której pojawią się w nim błędy. Jeśli tak się stanie, dłużnik musi przygotować przekonujące uzasadnienie swojego sprzeciwu.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – złożyć samodzielnie czy skorzystać z pomocy?

Sprzeciw od nakazu zapłaty można złożyć samodzielnie, jednak istnieje ryzyko popełnienia błędów, które sprawią, że dokument zostanie odrzucony. Nie warto, jest więc ryzykować i od razu po otrzymaniu nakazu należy odwiedzić profesjonalną kancelarię i poprosić o ustanowienie pełnomocnika. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas oraz nerwy i będziesz miał większe szanse na to, że cała sprawa przebiegnie z korzyścią dla Ciebie.

Pomoc profesjonalnego pełnomocnika pozwala zachować termin procesowy. Taka osoba pomoże także w poprawnym wypełnieniu pisma i nie ma ryzyka, że pojawią się w nim błędy formalne czy też merytoryczne. Profesjonalista zajmie się całą sprawą i odpowie na nurtujące Cię pytania. Sprawy o zapłatę potrafią być bardzo trudne, dlatego samodzielne działanie może skończyć się niezadowoleniem z wyniku postępowania.

Dodaj komentarz