Często spotkać się można z sytuacją, w której komputer zaczyna zachowywać się nie tak, jakbyśmy tego chcieli. Liczne restarty w trakcie użytkowania bądź samoistne wyłączenie się sprzętu nie jednego użytkownika doprowadziło do szału. Czynników na to wpływających jest wiele, nie mniej czy przeciętny śmiertelnik będzie w stanie sam uporać się z podobnym problemem? Z artykułu tego dowiesz się, co może wpływać na wymienione wyżej anomalia.
Dlaczego komputer sam zgasł?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ powodów może być wiele. Do jednych z nich należeć mogą między innymi uszkodzone podzespoły. Tak oczywiste stwierdzenie po prostu musiało tutaj paść, gdyż przeważnie to właśnie one powodują tego typu zachowania. Przegrzany procesor bądź spalona płyta główna, to koszmar każdego użytkownika komputera stacjonarnego. Jednak gdy dochodzi do rozruchu nawet chwilowego, oba te przypadki możemy śmiało wykluczyć. Istnieje szansa, że dochodzi do nagłego zakończenia pracy naszego komputera z powodu wysokiej temperatury procesora. Warto więc wyposażyć się w odpowiedni program, taki jak na przykład HWMonitor i zweryfikować czy aby na pewno wszystko jest na swoim miejscu. Jeśli wspomniana temperatura sięga powyżej 80-90 stopni Celsjusza, winniśmy rozważyć zmianę pasty termoprzewodzącej oraz wyczyszczenie wszystkich możliwych wentylatorów. Jeśli czynność ta nie pomoże, możliwe, że będziemy zmuszeni wymienić cooler. Bywa, że chłodzenie dołączone do procesora z biegiem czasu jest niewystarczające. Dzieje się tak szczególnie w przypadku gdy decydujemy się na uruchomienie wyjątkowo wymagającej aplikacji. Szczególnie pokrzywdzone mogą być osoby, które zdecydowały się na kupno gotowego zestawu na aukcji internetowej. Tego typu sprzęty nierzadko wyposażone są w zasilacze o niskiej mocy. Wiele jest przypadków, gdzie krótko po kupnie takiej jednostki dostrzegalne były częste restarty. Decydując się na taki wybór, warto zwracać uwagę na tego typu elementy.
Podzespoły są w porządku, co dalej?
Zakładając, że wszystkie powyższe czynności wykonaliśmy i nic nie wskazuje na to, że podzespoły są uszkodzone, należy przejść do kolejnego etapu weryfikacji problemu. Zdarza się, że system operacyjny po nieudanej próbie aktualizacji z jakichś przyczyn został uszkodzony, wymuszając na komputerze jego restart bądź całkowite jego wyłączenie. Możliwe też, że omyłkowo sami pozbyliśmy się kluczowych plików, przez co system w pewnych działaniach nie wie jak się zachować. Jeśli mamy pewność, że winowajcą jest właśnie Windows, nie pozostaje nam nic innego jak ponowna jego instalacja. Podobny problem mogą wywoływać wirusy, dlatego tak ważne jest posiadanie programu antywirusowego. Gruntowne przeskanowanie dysku w poszukiwaniu winowajcy powinno wszystko wyjaśnić, chociaż natrafić też można na takie wirusy, które po próbie wykrycia automatycznie wyłączają komputer. Tutaj nie pozostanie nam nic innego jak ponowna instalacja systemu operacyjnego.
Jeśli zauważysz pierwsze oznaki, takie jak niewinne restarty raz na dobę, pamiętaj o tych wskazówkach. Czasami proste zapobieganie potrafi uratować komputer, tym samym korzystanie z niego będzie o wiele wygodniejsze — bo jaka radość płynie z wyłączonego komputera? Oczywiście, żadna.