Komputer czy laptop do gier – co wybrać?

Komputer czy laptop do gier – co wybrać?

Gracze potrafią być wybredni podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, nie ulega to wątpliwości. Nie ma się zresztą co dziwić, ponieważ jego zły dobór może nas wiele kosztować. W zależności od sytuacji, zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop może okazać się trafny. Może, chociaż nie musi. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę podczas kupna takiego sprzętu? Należy wiedzieć, że współczesne produkcje potrafią być wymagające, tak więc czy laptop poradzi sobie w takiej sytuacji? Tego i jeszcze więcej dowiesz się, czytając ten artykuł do końca.

Określ swoje potrzeby

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, warto sprecyzować, do czego chcemy go przeznaczyć. Zwykle wybór jest oczywisty dla potencjalnego gracza, gdyż każdy chciałby móc zagrać w najnowszy tytuł, ciesząc się jednocześnie z ray tracingu, jaki oferują najnowsze modele kart graficznych spod znaku GeForce. Niestety przy kupnie laptopa z taką specyfikacją musimy liczyć się na spore koszta. Czego by nie mówić, komputery potrafią cenowo wypadać zdecydowanie korzystniej. Sytuacja wygląda jeszcze inaczej kiedy przychodzi nam studiować. Tutaj laptop okazać się może zbawienny, ponieważ jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele miejsca, jednocześnie nie musimy martwić się o odpowiedni transport. W przypadku komputera stacjonarnego mogłoby się okazać to nieco problematyczne.

Komputer stacjonarny i korzyści, jakie oferuje.

Dla niektórych jednostka ta wydawać się może pancerna i kojarzy się z wiekowością. Jest w tym troszkę prawdy, ponieważ pierwsze laptopy zaczęto produkować nieco później. To, co cechuje komputery stacjonarne to możliwość zaawansowanej rozbudowy. W sytuacji, w której okazać się może, że jakiś tytuł nie działa tak, jak powinien, wystarczy tak naprawdę zweryfikować, po jakiej stronie stoi problem i ewentualnie przystąpić do wymiany konkretnego podzespołu. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup nowego sprzętu. Urządzenie to jest ergonomiczne, zatem bezpieczne dla naszego zdrowia. Wielkim plusem jest również cena, gdzie zestaw z dobrymi komponentami dostać możemy już za 3 tys.zł. Wielkim minusem natomiast okazać się może brak mobilności.

Czy laptop nadaje się do gier?

Laptopy gamingowe bezapelacyjnie dorównują dobrym komputerom stacjonarnym. W niektórych momentach potrafią być nawet wygodniejsze, ponieważ możemy zabrać go ze sobą na wymarzone wakacje czy chociażby do pracy. W przypadku komputera stacjonarnego byłoby to niemożliwe, a nawet jeśli, to co najmniej głupie. Kiedy zechcemy zagrać na większym ekranie, zawsze możemy go podłączyć do odpowiedniego portu. Niestety znajdą się również minusy, takie jak np. słabe chłodzenie czy cena, która bije na głowę te, znane z wyżej omawianych komputerów. Laptop wyposażony w procesor i kartę graficzną z wyższej półki potrafi być nawet trzy razy droższy od komputera stacjonarnego z identyczną specyfikacją. Również wymiana podzespołów jest mniej wygodna. Przeważnie w laptopach mamy łatwy dostęp do pamięci ram czy dysków. Jeśli jednak zechcemy zmienić pastę termoprzewodzącą w procesorze, może okazać się, że bez pomocy z serwisu się nie obejdzie.

Oba urządzenia są wyborem dobrym, nie mniej kluczowe jest ocenienie, w jakich okolicznościach chcemy z nich korzystać. Jeśli nie planujemy częstych wyjazdów, komputer stacjonarny może okazać się wyborem idealnym. Na pewno warto to rozważyć, gdyż laptop przegrywa zarówna na płaszczyźnie cenowej, jak również wydajnościowej. Gorzej jest również z rozbudową o nowe podzespoły.

Dodaj komentarz