Gry komputerowe a zdrowie psychiczne
Wiele osób starszej daty zarzuca grą komputerowym demoralizacje młodzieży. Telewizja promuje taki wizerunek, żeby starsi trzymali swoje dzieci z dala od komputerów, bo bardzo często korzystanie z komputera potrafi znacząco zmniejszyć czas spędzany przed ekranami telewizji. Dodatkowo często osoby spoza społeczności wiadomości telewizyjnych, podchodzi bardzo krytycznie do tego, co jest w niej mówione. Czasem na tyle, żeby uświadamiać swoich rodziców i dziadków o istniejącej w niej manipulacji. Choć taka wojna gier z telewizją to już przeszłość, niektórzy wciąż mają w głowie to, co było mówione w mediach. Mowa tu choćby o mówieniu, że gry robią z ludzi psychopatów, ponieważ udowodniono, że osoba z zaburzeniami psychicznymi grała w jakieś gry na swoim komputerze. Jak sytuacja wygląda naprawdę?
Czy gra zrobi z człowieka psychopatę?
Zdecydowanie nie, takie zaburzenia to coś, z czym człowiek się rodzi. Człowiek nie musi martwić się tym, że coś zrobi z niego socjopatę lub psychopatę. Jeśli coś miałoby już robić z człowieka wypraną z emocji maszynę do zabijania, to raczej byłby to stary system szkolenia wojskowego. Oczywiście, człowiek do przemocy może się przyzwyczajać, jeśli ma on okazje ją często podziwiać, ale przemoc jest dziś wszechobecna. Seriale, filmy, wiadomości, czasem nawet w książkach można znaleźć bardzo szczegółowy opis rozbebeszenia czyiś wnętrzności. Więc przyzwyczajanie do przemocy to coś, co można zarzucić grą, ale wypadałoby zrobić to też każdej dziedzinie współczesnej kultury.
Gry powodem agresywnego zachowania?
Wielu z nas ma pewnie przed oczami wizerunek gracza, który klnie, niszczy swój sprzęt i ogólnie wybucha agresją. Tylko czy jest to stan permanentny? Oczywiście, że nie. Gniew to tylko emocje, a emocje ze swej natury są ulotne i tymczasowe. Zachowanie, które przed przetoczyłem, to bardzo często gniew spowodowany porażką i niepowodzeniem. Bo właśnie to, jest największą różnicą między grami a resztą powszechnej rozrywki. Podczas gdy na przebieg książki lub serialu i filmu nie mamy żadnego, tak o tyle gry komputerowe, to nasze własne starania. To my tworzymy postać, my nią sterujemy, my tworzymy bazy, my kreujemy armie. Jeśli coś nie wychodzi protagoniście serialu lub książki, to możemy być co najwyżej źli, że osoba, której dobrze życzyliśmy, sobie nie radzi.
Gdy w grze coś idzie nie tak, to nie idzie to nam, to nasze kilkogodzinne starania idą w piach, tracąc bezpowrotnie zaangażowany w to czas. Oczywiście gry powinny być rozrywką, ale niektórzy gracze o tym zapominają i czerpią przyjemność tylko z wygrywania, a nie samego faktu grania. Jest to uzasadnione w przypadku pobijania rekordów, ale w większości przypadków jest to po prostu brak zdystansowania do tego, że to tylko gra. Te osoby, które tak zapadają nam w pamięć dzięki filmikom w Internecie to tylko pewien procent graczy.
Czy gry mogą pomagać?
Jak najbardziej tak, w końcu nie każda gra musi być stresująca. W dzisiejszych czasach nie brakuje gier do zrelaksowania się. Pewnie jest ich więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Choćby gry takie jak “stardew valley” albo “farming simulator” to gry stworzone z myślą o tym, żeby się przy nich uspokoić po bardzo męczącym dniu.
Najciekawszym jest jednak to, że to właśnie gry, przez które gracze są tak źle kojarzeni, bo powodują one tak skrajne emocje, potrafią okazać się pomocne. Niektóre osoby z depresją mówią, że zabawa w zdobywanie osiągnięć w grze potrafi być bardzo pomocna. Wszystko to dlatego, że osoba może postawić sobie dość proste wyzwanie bez wychodzenia z domu lub innego wysiłku fizycznego oraz braku stresu ze względu na interakcje społeczne. Takie stwarzanie sobie wyzwań i ich ukończenie, to bardzo ważny krok do wracania do zdrowia psychicznego.
Pomoc w zrozumieniu osób z zaburzeniami
Bardzo interesującą grą na ten temat jest “Hellblade Senua’s Sacrifice”. Jest to gra stworzona we współpracy z psychologami i osobami z chorobami psychicznymi. Zagranie w tę grę, to wspaniały sposób na doświadczenie tego, co osoby z takimi zaburzeniami jak schizofrenia mają na co dzień. Zrozumienie takich osób jest bardzo ważne przy wspólnym egzystowaniu z nimi. Gra jest zrobiona bardzo starannie i wiernie oddaje przeżycia takiej osoby. Możemy uświadczyć w niej takie rzeczy jak: słyszenie krytykujących nas głosów, urojenie, że coś dzieje się z naszym ciałem lub widzenie wszędzie obiektów, których wcześniej tam nie było, takich jak pojawianie się oczu na ścianach.