3 ciekawe gry na NES

3 ciekawe gry na NES

Konsola NES, w Polsce znana bardziej jako pegasus miała bardzo bogatą bibliotekę gier. Jak to z grami bywa jedne były świetne, inne bardzo ciekawe, ale zdarzały się też średniaki typu “zagraj i zapomnij” jak również totalne badziewia, gdzie jedni gracze je porzucali, a inni grali na zasadzie “kupiłem, wydałem pieniądze, to ją skończę”. Jeśli chodzi o ciekawe gry na NES (pegasus), to można wymienić na przykład:
1. Darkwing Duck
Gra wydana w 1992 roku przez firmę Capcom na podstawie serialu animowanego. Gra jest podobna pod wieloma względami do innych gier z konsol tamtych czasów. Czyli idziemy przed siebie zabijamy przeciwników, unikamy pułapek i wykonujemy elementy zręcznościowe. Konstrukcja poziomów jest tak zaprojektowana, że grę można określić jako ciekawą. Lokacje są zróżnicowane więc gra nie stanie się monotonna po jakimś czasie. Nasz bohater posiada też broń, którą zabija przeciwników, dzięki swojej pelerynie może też przejść do defensywy. Jak wiele gier z tamtych czasów każdy etap kończy się walką z bossem. Gra nie należy do najłatwiejszych, ma wiele elementów zręcznościowych, a przeciwnicy lubią pojawiać się znienacka. Jednak dzięki temu, że gra jest ciekawa gracz podejmuje kolejne próby jej ukończenia. Jak na standardy NES nie jest też krótka jeśli ktoś nie ginie, ukończy grę w około godzinę dla porównania Contrę można było ukończyć w około 25 minut jeśli gracz nie ginął. Grafika charakterystyczna dla konsoli NES i jak komuś to nie przeszkadza może np. na emulatorze zagrać w grę nawet dziś. Gra nie jest “klockowata” posiada po prostu grafikę w starym stylu, jak ktoś grał wiele w gry ze starszych konsol NES, SNES, czy starsza Sega, to raczej grafika nie będzie mu przeszkadzać, bo powinien być przyzwyczajony.
2. Abadox
Gra Abadox zadebiutowała na NES w 1989 roku. Można ją uznać za grę Contra podobną, bo jest dużo strzelania jak na NES zadowalająca ilość broni i walki z wymyślnymi bossami. Jednak gra różni się tym, że dzieje się w kosmosie nasz bohater walczy w powietrzu (przestrzeni kosmicznej), a nie na lądzie. Oprócz broni wokół naszego bohatera krążą też “kulki”, które wspomagają go w walce. Oprócz tego gra ma wiele cech charakterystycznych dla gier z tamtych czasów. Kilka żyć, kilka kontynuacji, zbieranie bonusów, dodatkowych żyć, bardzo wielu wrogów, różne przeszkody, pociski latające wszędzie i ogólnie ekran pełen akcji, należy być cały czas skupionym, żeby nic nas nie trafiło. Ciekawa konstrukcja poziomów, dość spory arsenał, nienajgorsze walki z bossami sprawiają, że jest to gra ciekawa, która na tle innych podobnych wyróżnia się na tyle, iż grę można nazwać ciekawą. Jak ktoś będzie chciał zagrać w stare gry do pewnego stopnia podobne do Contry, to Abadox mimo, że znajdą się gry dużo bardziej przypominające Contra, można polecić.
3. Yie Ar Kung-Fu
Zręcznościowa gra walki wydana i opracowana przez znaną firmę Konami w 1985 roku. Gra oferowała zaledwie kilka ciosów rękami i nogami, ale jak na NES i tak można powiedzieć, że jakieś kombinacje ciosów były, a przynajmniej ich zalążek. Przeciwników było zaledwie kilku i powtarzali się w kółko, aż gracz nie przegrał, albo nie doszedł do stage 00, co było 100 i ostatnim poziomem, potem gra zaczynała się od nowa od stage 01, ale punkty można nabijać dalej. W grze chodzi o to, aby zdobyć jak najwięcej punktów zanim wszystkie życia zostaną utracone. Za każdym razem gdy pojawiał się ten sam przeciwnik stawał się on szybszy i lepiej walczył, aż osiągnął swój maks i już silniejszy nie był. Jak ktoś opracował dobrą technikę walki i odpowiedni schemat, to mógł “wykręcić’ bardzo wysoki wynik, przeciwnicy zachowują się schematycznie i przewidywalnie, więc wystarczy ich rozpracować i można bić rekordy punktowe, teraz już wszystko zależy od wytrwałości, gra nigdy się nie kończy, więc punkty można nabijać tak długo dopóki licznik będzie się kręcił . Gra jak na tamte czasy była ciekawa, graficznie podobna do innych gier z tamtych lat, czyli w stylu NES. Pod żadnym względem nie ma startu do dzisiejszych bijatyk, ale jeśli ktoś chciałby pograć w stare, pierwsze bijatyki, to na pewno ten tytuł jest godny polecenia.
Jak wspomniałem na początku konsola NES miała w swojej bibliotece bardzo wiele ciekawych tytułów, a przykładem mogą być 3 wyżej wymienione gry.

Dodaj komentarz