Jesteś gadżeciarzem, pasjonujesz się fotografią i chcesz usprawnić swoją pracę z użyciem telefonu komórkowego? Sprawdź, jakie akcesoria pozwolą Ci wejść na wyższy poziom i wykonywać coraz lepsze zdjęcia.
Selfie stick, czyli absolutny must have.
Lubisz wykonywać zdjęcia z ciekawej perspektywy, lecz czasem ręka jest zbyt krótka? Możesz zwiększyć zasięg korzystając z selfie sticka. To regulowanej długości wysięgnik, który na jednym końcu posiada wygodną rączkę, z drugiej dedykowany do telefonu komórkowego uchwyt, stabilnie podtrzymujący cenne urządzenie. Dzięki niemu wykonasz efektowne zdjęcie grupowe, a Ty będziesz w centrum takiej fotografii. Problemem może wydawać się wywołanie spustu migawki, kiedy telefon znajduje się tak daleko. To nie problem! Większość kijków do selfie posiada wbudowany przycisk do robienia zdjęć. Akcesorium łączy się z telefonem kabelkiem bądź bezprzewodowo – przez bluetooth. Jeśli dany model kijka nie ma takiej opcji, możesz ustawić samowyzwalacz w swoim telefonie i wykonać ciekawą fotkę.
Gimbal, czyli wieloosiowy stabilizator
Gimbalem nazywane jest urządzenie służące to stabilizacji podczas wykonywania zdjęć. Początkowo były to akcesoria dla aparatów fotograficznych, później do oferty wielu producentów dodano modele dedykowane do telefonów komórkowych.
Gimbal posiada kilka silniczków, które przesuwają smartfon w kierunku przeciwnym do wychwyconych wstrząsów. Jeśli nie możesz sobie tego wyobrazić, pomyśl o głowie kurczaka.
Gimbale z wyższej półki posiadają opcje sterowania kierunkiem, w którym telefon nagrywa lub robi zdjęcia. Dzięki tej funkcji wykonany płynne slide’y lub zbliżenie do fotografowanego obiektu, czy osoby.
Statyw – pełna stabilizacja
Stabilizatory i gimbale pozwalają na znaczną redukcję wstrząsów i drgań, zmniejszając efekt poruszonego zdjęcia, jednak nie są w stanie zatrzymać telefonu komórkowego w bezruchu. Do tego służą statywy. Aby sparować jeden z nich z telefonem, niezbędne jest użycie uchwytu na telefon (ważne, aby rozmiar telefonu, którym będziemy robić zdjęcie, pasował do uchwytu), który montujemy na specjalnej głowicy – najczęściej wykorzystującej standaryzowany gwint 1/8″.
Jeżeli chcemy całkowicie wyeliminować drgania i poruszenia, na przykład fotografujemy w ciemności z bardzo długim czasem naświetlania, wykorzystajmy dodatkowego pilota, aby nie było potrzeby dotykania przycisku spustu migawki w samym telefonie. Można w tym przypadku użyć też funkcji samowyzwalacza.
Dodatkowe oświetlenie
Jakość wykonanej fotografii, jej szczegółowość przy zachowaniu niskiego poziomu szumów, zależy w dużej mierze od ilości światła, które dociera do matrycy aparatu telefonu komórkowego. Jeżeli jest go zbyt mało, zdjęcie nie wyjdzie dobrze, będzie niewyraźne, zbyt ciemne, rozmazane. W takiej sytuacji można użyć zewnętrznego źródła światła, aby doświetlić fotografowaną scenerię. Może to być lampa LED (często mają wybór różnej barwy świecenia, co urozmaica możliwości fotografowania), specjalny pierścień, wewnątrz którego umieszczamy telefon (np. do wykonania selfie lub zdjęcia makro z równomiernym oświetleniem) lub blenda odbijająca światło w pożądanym kierunku.