Które nowe języki programowania trzeba znać?

Które nowe języki programowania trzeba znać?

Są takie języki programowania, jak Python czy JavaScript, które nie są co prawda najnowsze, ale wciąż cieszą się ogromną popularnością. Duża w tym zasługa ciągłych zmian i unowocześnień, które są do nich wprowadzane. Na temat zmian w Javie możesz przeczytać więcej tutaj: https://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Jednak wraz z postępem technologicznym z roku na rok wynurza się także coraz więcej nowatorskich języków do różnych zastosowań, którymi zaczyna się interesować coraz szersze grono programistów. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet, jeśli obecnie nie planujemy się ich uczyć. W takim razie które nowe języki programowania trzeba znać?

Kotlin

Kotlin jest językiem, który w zamyśle ma stanowić współcześniejszą, lepszą alternatywę dla wspomnianej powyżej Javy. Inne języki, z których czerpano przy jego tworzeniu inspiracje, to między innymi JacaScript, C# i Scala.

Wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia aplikacji na Androida, co czyni ten język bardzo perspektywicznym w dobie ogromnej popularności urządzeń mobilnych. Świadczy o tym chociażby fakt, że na korzystanie z niego zdecydowały się takie firmy, jak Uber, Pinterest czy Amazon.

Go

Go to język, o którym osoby niezainteresowane programowaniem prawdopodobnie nigdy nie słyszały. Stworzony został przez jednego z największych gigantów technologicznych na świecie (Google) i to bardzo niedawno (przynajmniej na standardy języków programowania), bo w 2009 roku.

Jest to język przeznaczony dla ogromnych firm, którym ciężko jest poradzić sobie na bieżąco z problemami z programowaniem. Ceni się go za łatwość użytkowania i intuicyjność. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać niszowy, to w rzeczywistości korzystają z niego wielkie i powszechnie znane korporacje, takie jak Netflix czy Dropbox.

Swift

Swift to język stworzony przez Apple, będący coraz popularniejszą alternatywą dla nieco już archaicznego Objective-C. Dzięki swojej szybkości i łatwości obsługi szybko wyrósł na pozycję głównego języka programowania aplikacji na system iOS.

Julia

Julia została stworzona dla odmiany nie przez wielką korporację, a grupę naukowców z MIT. Postawili sobie oni za cel utworzenie szybkiego, dynamicznego i łatwego do zrozumienia języka, który nadawać będzie się do zastosowań matematycznych.

Jest to jeden z najmłodszych języków programowania – jego pierwsza stabilna wersja pojawiła się bardzo niedawno, bowiem w 2018 roku. W związku z tym Julia dopiero zaczyna zyskiwać popularność, nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to język z dużym potencjałem.

Jednak nowe języki to nie wszystko – warto także dbać o to, aby na bieżąco zapoznawać się ze zmianami w językach nieco starszych. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Nie powinno się tego aspektu pomijać, ponieważ niekiedy nowe funkcje i możliwości mogą okazać się na wagę złota.

Dodaj komentarz