Czyszczenie laptopa – wszystko co warto o nim wiedzieć

Czyszczenie laptopa – wszystko co warto o nim wiedzieć

Laptop jest rzeczą, z której większość z nas korzysta praktycznie codziennie. Oznacza to, że jest to sprzęt, który szczególnie narażony jest na zabrudzenia – szczególnie jeśli często go transportujemy i korzystamy z niego w różnych miejscach. Zabrudzenia na klawiaturze, ekranie i obudowie, to pierwsza oznaka tego, że należy go wyczyścić. Jak zrobić to w prawidłowy sposób?

Jak wyczyścić laptopa samodzielnie?

Podstawowe czyszczenie laptopa każdy z nas może z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Nie musisz robić tego codziennie, ale ważne jest to, aby zadbać o laptopa w momencie, gdy zabrudzenia zaczynają już być widoczne. Zacznij od wyczyszczenia klawiatury. Najbezpieczniej będzie wydostać brud spod klawiszy za pomocą pędzelka lub sprężonego powietrza. Na koniec możesz odwrócić laptopa do góry nogami i delikatnie nim potrząsnąć, aby resztki kurzu i okruszki wydostały się spod klawiszy. Następnie przetrzyj klawisze zwilżoną ściereczką, przy okazji przetrzyj też touchpada. Nie polecamy podważania klawiszy oraz próbowania ich wyciągnąć, ponieważ można w ten sposób uszkodzić delikatne części sprzętu.

Jeśli umyjesz klawisze i touchpad, to przyszedł czas na matrycę. Pamiętaj o tym, że to jedna z bardziej delikatnych części laptopa i należy się z nią odpowiednio obchodzić. Ekran laptopa możesz przetrzeć miękką ściereczką, którą wcześniej zwilżysz specjalnym preparatem do mycia ekranów. Nie spryskuj bezpośrednio ekranu laptopa żadnym płynem, ciesz może dostać się pod obudowę i narobić dużo szkód. Jeśli ekran nie jest mocno zabrudzony, to wystarczy, że przetrzesz go suchą, miękką ściereczką. Pozbędziesz się dzięki temu smug i odcisków dłoni na ekranie.

Na sam koniec pozostaw obudowę laptopa. Możesz ją wyczyścić tym samym płynem co ekran laptopa. Pozbądź się delikatnie zabrudzeń z kurzu i tłuszczu. Przy okazji zadbaj też o wszelkie porty, często gromadzą się tam duże ilości kurzu, możesz się ich pozbyć pędzelkiem lub sprężonym powietrzem.

Czyszczenie laptopa wewnątrz

Prócz wyczyszczenia widocznych części laptopa powinieneś się także zając jego wnętrzem. Tam również gromadzi się sporo kurzu, który może powodować przegrzanie i uszkodzenie delikatnych podzespołów laptopa. Samodzielne czyszczenie laptopa wewnątrz nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać i nie zaleca się robić tego w domu. Najlepszym pomysłem będzie oddanie sprzętu do serwisu https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/serwis/czyszczenie-chlodzenia, który zajmie się wyczyszczeniem komponentów, które znajdują się wewnątrz komputera. Takie czyszczenie warto wykonać przynajmniej raz na rok.

Dodaj komentarz