Internet jaki jest, każdy widzi – ale czy na pewno? Czy rzeczywiście Internet stoi dla nas otworem i jesteśmy w stanie go całego zwiedzić, jeśli zapragniemy (chociaż to obecnie zajęłoby całe życie, a może i dłużej)? Niestety nie. To, co widzimy to zaledwie szczyt góry lodowej, a większa część Internetu jest dla nas po prostu niedostępna, czy to całkowicie, czy bez wykonania określonych czynności. W powiązaniu z tym bardzo wiele osób mogło słyszeć takie wyrażenia jak Dark Web czy Deep Web. Czym one właściwie są? Jak wejść na Deep Web i czy w ogóle jest to możliwe?
Czy Dark Web i Deep Web to jedno i to samo?
Często osoby, które nie mają w takich rzeczach rozeznania i tylko słyszały gdzieś przypadkiem te frazy (na przykład w mediach) używają określeń Dark Web i Deep Web zamiennie. Jest to jednak spory błąd, bo występują między nimi w rzeczywistości znaczne różnice. W takim razie czym jest Dark Web, a czym Deep Web?
Co to jest Dark Web i co się tam znajduje?
Witryny będące częścią Dark Webu są specjalnie zaszyfrowane, aby nie mogły się do nich łatwo dostać niepowołane osoby. Nie znajdziemy ich więc w wyszukiwarce (a przynajmniej nie w wyszukiwarce Google) czy używając popularnych przeglądarek internetowych takich jak Chrome. Nawet jeśli uzyskamy do nich jakoś adres, to i tak nie będą dla nas dostępne.
Dostać się do nich można używając jedynie tego samego rodzaju szyfrowania, jaki stosuje dana strona. W praktyce jest to zazwyczaj szyfrowanie z wykorzystaniem Tora. Tor działa podobnie jak VPN, a więc ukrywa tożsamość użytkownika.
Jest jednak bezpieczniejszy, bo zamiast “przerzucać” nas przez jeden serwer, cały czas stosuje kilkuwarstwowe zabezpieczenia. Oznacza to, że łącząc się z witryną przez Tora najpierw łączymy się z na przykład serwerem we Francji, potem w USA, potem w Niemczech i dopiero ze stroną, którą chcieliśmy zobaczyć.
Przeglądarka Tor jest darmowa i powszechnie dostępna. Żeby dostać się do strony będącą częścią Dark Webu potrzebujemy na ogół Tora oraz dokładnego adresu pożądanej witryny.
Tylko co właściwie jest w tym Dark Webie, że wymaga on aż takich zabezpieczeń? W zasadzie wszystko. Między innymi handel narkotykami, bronią, dziecięcą pornografią, a nawet ludźmi. Jednak są w Dark Webie także witryny również nie do końca legalne, ale istniejące w dobrej wierze – chociażby takie, dzięki którym komunikują się mieszkańcy państw, w których rząd monitoruje tradycyjny ruch internetowy.
Jak wejść na Deep Web i czym on jest?
Wiemy już, o co chodzi z Dark Webem. W takim razie czym jest Deep Web, jeśli nie tym samym? Strony będące częścią Deep Webu mogą jednocześnie być częścią Dark Webu, ale nie muszą. Są to bowiem wszystkie witryny, które znajdują się poniżej tego wspomnianego czubka góry lodowej.
Są to witryny niepubliczne, do których trzeba uzyskać dostęp, co nie czyni ich od razu nielegalnymi.Zaliczają się do nich na przykład bazy danych, ale też panele administracyjne stron. Linków do nich nie znajdziemy chociażby w Google.
Tak naprawdę znaczna większość Internetu to Deep Web. My mamy prosty dostęp jednym kliknięciem tylko do stosunkowo niewielkiej części tego, co się w Internecie znajduje. W takim razie jak wejść na Deep Web? Trzeba po prostu wiedzieć, gdzie danej strony szukać i posiadać do niej dane dostępu. Większości ludzi zdarzyło się bez wątpienia odwiedzić już Deep Web, nawet jeśli nie zdawali sobie oni z tego sprawy.
Deep Web – podsumowanie
Jak widać Dark Web i Deep Web to dwie zupełnie różne rzeczy, których nie powinniśmy mylić. Warto znać te pojęcia, nawet jeśli nie mamy nigdy zamiaru na przykład zwiedzać Dark Webu.