Części do laptopów – na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego?

Części do laptopów – na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego?

Po pewnym czasie, od zakupu nowego laptopa, przychodzi czas na udoskonalenie lub wymianę będących w nim elementów. Osoby używające tych urządzeń intensywnie, na przykład do gier lub obsługi ciężkich programów inżynierskich wiedzą, że wymagania idą bardzo szybko w górę. Wybór odpowiedniej firmy produkującej części nie należy do łatwych. Często zostajemy postawieni przed wyborem między oryginalnymi elementami lub ich odpowiednikami. Jakie zatem elementy wybierać?

Czym się sugerować przy wyborze?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy element wymaga innego podejścia. Nie ma firm uniwersalnych, pod względem produkcji wszystkich, najlepszych części do laptopów. Z tego powodu skupmy się na jednym z podstawowych i najbardziej rozpoznawanych elementów, czyli dysk twardy.

Dysk twardy- co warto wiedzieć?

Przede wszystkim zastanów się nad konkretnym przeznaczeniem. Mianowicie, jeżeli komputer ma służyć jedynie do przeglądania internetu , ogłoszeń internetowych i nie będzie obsługiwał zaawansowanych gier lub programów to nie ma sensu inwestować w pojemny dysk. Dodatkowo zapoznaj się ze specyfikacją starego dysku. Powodem tego jest sprawdzenie kompatybilności dysku z urządzeniem. Obecnie, na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje dysków. Wyróżniamy wśród nich:

  • Dysk SSD- półprzewodnikowe, cechujące się głównie dużą odpornością na urazy mechaniczne, nie posiada ruchomych części mechanicznych, składa się głownie z elektroniki, co za tym idzie charakteryzuje się bardzo cichą pracą. Wadą jest ich niewielka pojemność.
  • Dysk HDD- talerzowy, posiada elementy mechaniczne ruchome, z tego powodu będzie głośniejszy po dłuższej eksploatacji. Głowna zaleta to duża pojemność w stosunku do ceny elementu.

Osoby, którym zależy na oszczędzaniu oraz nie przeszkadza im głośna praca powinny wybrać dysk HDD. Ten drugi oferuje zdecydowanie szybszą pracę systemu oraz programów graficznych. Z tego względu osobą wymagającym poleca się dyski SSD.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Skupmy się na specyfikacji dysków twardych. Przede wszystkim pojemność. Zakłada się, że im większa tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że dyski kilku  terabajtowe mają sporą cenę. Nawet te mechaniczne HDD. Gdy mowa o pojemności, warto wspomnieć o pamięci podręcznej. Służy ona do zapisu danych, które są najczęściej używane. W tym wypadku również, im większa tym lepiej, gdyż poprawia to szybkość przesyłu danych. Gdy rozważamy zakup dysku HDD, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową oraz liczbę talerzy. Najlepsze oferują prędkość do ponad 7000 obr/min. Liczba talerzy powinna być jak najmniejsza. Powodem tego jest zniwelowanie większego prawdopodobieństwa uszkodzeń mechanicznych oraz zwiększenie wydajności.

Dodaj komentarz