Foteliki dziecięce do samochodu – jak wybrać i kiedy zmienić

Foteliki dziecięce do samochodu – jak wybrać i kiedy zmienić

Odpowiednie bezpieczeństwo dzieci stanowi dla rodziców najwyższe dobro, dlatego przygotowując wyprawkę, nie można zapomnieć o foteliku dziecięcym do samochodu. Dlatego zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy który fotelik jest najlepszy dla naszego dziecka.

Najczęściej popełniane błędy przy kupowaniu fotelika samochodowego

Nawet doświadczeni rodzice nie wystrzegają się błędów. Niektórzy z nas zbyt szybko przesadzają dziecko do fotelika, który jest skierowany przodem do kierunku jazdy lub za szybko zmieniają fotelik, dostosowany do starszych dzieci. Dlatego warto pamiętać, że odpowiednia edukacja pozwoli nam prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas jazdy.

Przepisy o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych

Przepisy o dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach obejmują dzieci od urodzenia do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. W tym przypadku nie ma znaczenia ani waga, ani wiek dziecka. Co należy zrobić, jeżeli dziecko waży ponad 36 kg (maksymalna waga podawana przez producenta), a nie ma jeszcze 150 cm wzrostu? W takim przypadku dziecko może podróżować na tylnym siedzeniu zabezpieczone pasami. Osobne przepisy pojawiły się też w przypadku, kiedy w samochodzie nie mamy możliwości zamontowania trzeciego fotelika, w czasie gdy na tylnym siedzeniu znajdują się już dwa. Wtedy dziecko powyżej trzeciego roku życia może jechać bez fotelika, zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa.

Jak prawidłowo dobrać fotelik samochodowy do wzrostu, wagi i wieku dziecka

Większość rodziców wybierając fotelik samochodowy, popełnia błąd, gdyż nie ma szczegółowej wiedzy na ten temat, a nie wszyscy jej poszukują. Dodatkowo rodzice zbyt szybko wymieniają fotelik na następny. Przepisy prawa i regulacje Unii Europejskiej dokładnie opisują, jaki fotelik dla dziecka wybrać, aby odpowiednio dostosować go do wieku, wagi i wzrostu malucha.

Jak kupować idealny fotelik samochodowy?

Skoro znamy już przepisy i regulacje, mamy już potrzebną wiedzę, aby dokonać zakupu odpowiedniego fotelika samochodowego. Kupując fotelik, musimy pamiętać o wielu prawidłowościach, dzięki którym poprawie zamontujemy fotelik w naszym samochodzie. Jeżeli przed zakupem mamy dodatkowe pytania, to warto znaleźć sklep z przeszkoloną obsługą, która dokładnie nam wszystko wytłumaczy. Nie idźmy na skróty, tu chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci. Jeżeli podjedziemy do wybranego sklepu samochodem, w którym będziemy wozić naszego malucha, to będziemy w stanie przymierzyć interesujący nas fotelik i sprawdzić, czy ten model pasuje do auta.

O czym należy pamiętać, mocując fotelik?

Przy mocowaniu fotelika samochodowego należy pamiętać o najlepszej pozycji, w której powinien on się znajdować. Według poradników jest to pośrodku tylniej kanapy. Mocowanie powinno odbyć się za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Warto sprawdzić czy na środku tylnej kanapy nie znajdują się wypukłości, może to przeszkodzić w prawidłowym zamontowaniu fotelika. Nierówności mogą sprawdzić, że sprzęt będzie mało stabilni i nie spełni swojej funkcji należycie.

Dodaj komentarz