Komputer i jego wpływ na oczy

Komputer i jego wpływ na oczy

Co łączy programistę, księgową i dziennikarza? Kilka, czasem kilkanaście godzin spędzonych przed ekranem komputera w ciągu każdego dnia. Brak przerw, ciągłe skupienie i słabej jakości sprzęt – to wszystko sprawia, że nasz wzrok ulega codziennej degradacji.

Piekące, przekrwione i ciągle czerwone oczy sygnalizują, że nie czują się najlepiej. Jak pozbyć się tego problemu? Co zrobić, by zapobiegać uczuciu suchego oka, które często pojawia się w trakcie pracy przy komputerze?

Dlaczego praca przy komputerze tak bardzo obciąża wzrok?

Każdy z nas mruga z częstotliwością około 15 mrugnięć na minutę. Niestety proces ten ulega znacznemu spowolnieniu w momencie, gdy zasiadamy przed ekranem monitora. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy siedzimy przed komputerem, laptopem czy skupiamy swoją uwagę na smartfonie. Efekt zawsze pozostaje taki sam – znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania.

Każde mrugnięcie to dla oka prawdziwe ukojenie – w trakcie tego procesu oko zostaje nawilżone i oczyszczone. Mikroskopijna powłoka z łez wytrzyma jednak tylko chwilę, później wyschnie. Przed przesuszeniem może chronić nas mruganie, niestety przy monitorze proces ten nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli!

To właśnie brak nawilżenia sprawia, że oko zaczyna wysychać. Suchość pod powiekami, pieczenie czy ciągły dyskomfort to tylko niektóre objawy zespołu suchego oka. Jak sobie z nim radzić? Czy taki stan rzeczy jest dla nas niebezpieczny?

Jak radzić sobie z zespołem suchego oka

Jest kilka sposobów, które pomoże nam poradzić sobie z problemem dość szybko. Do najpopularniejszych zaliczyć można z pewnością:

  • krótkie ale częste przerwy,
  • stosowanie suplementów wspomagające pracę oczu,
  • zakraplanie oczu sztucznymi łzami,
  • zakup lepszego, mniej obciążającego wzrok monitora,
  • świadome mruganie.

Najszybszą ulgę przyniosą bez wątpienia krople zwane sztucznymi łzami. Tak naniesiona powłoka nawilżająca sprawi, że oczy nie będą szybko wysychać – przestaną łzawić i nie będą czerwone. W ten sposób uzyskamy dość szybką poprawę. Stosowanie kropli musimy jednak przeprowadzać każdego dnia. Mało kto o tym mówi ale oczy lubią przyzwyczaić się do sztucznego nawilżenia i długotrwałe stosowanie kropli w jakiś sposób uzależnia nas od tego sposobu radzenia sobie z suchym okiem.

Nie zwalnia nas to jednak nad pracą, która spowoduje większy komfort pracy dla naszego wzroku. Jak informuje portal https://dopilar.pl krótkie przerwy wykonywane w trakcie pracy i odpowiednia suplementacja sprawią, że możemy szybko i bez wizyty u okulisty rozwiązać nasz problem z przemęczonymi oczami.

Badania okulistyczne – nigdy o nich nie zapominaj!

Chociaż zespół suchego oka jest dolegliwością, którą możemy dość szybko wyleczyć bez wizyty u specjalisty warto raz na jakiś czas wykonać badania kontrolne. Praca przy komputerze jest mocno obciążająca dla narządu wzroku. Tylko okresowa kontrola u okulisty będzie w stanie wyłapać każdą wadę i odpowiednio ją skorygować.

Dzięki okresowym badaniom zyskamy pewność, że nasze oczy są w dobrej kondycji i nie wymagają innych zabiegów.

Tylko okulista używając wyspecjalizowanego sprzętu jest w stanie wykryć nawet najmniejszą wadę wzroku. Wszelkie odchylenia od normy mogą świadczyć o większej lub mniejszej chorobie. Dobry specjalista szybko postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednią metodę leczenia.

A może okulary z antyrefleksem?

Monitor komputera mocno obciąża wzrok ponieważ bardzo często odbija światło, które sprawia, że nasz wzrok jest ciągle rozproszony. To sprawia, że oczy bardziej się męczą i zdecydowanie szybciej przychodzi przemęczenie i przesuszenie oczu.

Oczywiście współczesne monitory, które posiadają matowe matryce wzbogacone odpowiednimi filtrami są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszego wzroku od sprzętu produkowanego 10 czy 20 lat temu. Nie da się jednak ukryć, że praca w nieodpowiednich warunkach sprawia, że takie odblaski mogą się pojawić.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, która do minimum zredukuje pojawianie się wszelkich odbić, które mają niekorzystny wpływ na nasz wzrok i komfort pracy przy komputerze.

Odpowiednie dla nas okulary z powłoką antyrefleksową zaleci okulista a zakupu dokonać możemy u dobrego optyka. Cena zakupu takich okularów to przynajmniej 200-300zł – wszystko jednak zależy od materiału, który został użyty zarówno do produkcji samych szkieł, jak również ramek. Stosowanie kropli, okularów i odpowiednich suplementów zapewni nam lepszy komfort pracy przed monitorem i lepszy wzrok.

Dodaj komentarz