Jak zostać informatykiem? – Ile trwają studia informatyczne

Jak zostać informatykiem? – Ile trwają studia informatyczne

Informatyk, to osoba specjalizująca się w dziedzinie nauk komputerowych, jak również posiadająca odpowiednie wykształcenie i wiedzę i umiejętności w temacie metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji. Informatycy to również osoby znające się na budowie komputerów, ich podzespołów, a także rozumiejących zasadę działania różnego rodzaju systemów i układów komputerowych. Jak zostać dobrym informatykiem? Ile trwają studia informatyczne? Jakie cechy charakteru pomagają w osiągnięciu sukcesu?

Jak zostać informatykiem?

Informatyk, to zawód, który wymaga od pracowników wielkiego zaangażowania, stałego poszerzania wiedzy oraz umiejętnego jej wykorzystania. Aby móc podjąć prace w zawodzie informatyka, należy ukończyć odpowiednie studia wyższe oraz kursy i szkolenia, które nadadzą kwalifikacje i dokumenty dopuszczające do wykonywania obowiązków informatycznych. Studia na kierunku informatyki to proces podczas którego student nabywa odpowiednią wiedzę teoretyczną, jak również uczy się skutecznego wykorzystania poznanych metod działania i tworzenia. Studia informatyczne dostarczają wiedze z zakresu podstaw przetwarzania informacji, algorytmów, modelowaniem systemów czy programowaniem. Uczelnie informatyczne zapewniają studia na wielu kierunkach takich jak:

– analiza danych,

– bioinformatyka,

– edukacja techniczno – informatyczna,

– programowanie,

– systemy diagnostyczne,

– technologie cyfrowe i komputerowe,

– informatyka,

– grafika,

– matematyka komputerowa,

– inne.

Ile trwają studia informatyczne?

Studia informatyczne to proces, który podzielony jest na dwa etapy. Podczas nauki możliwe jest osiągnięcie dwóch poziomów, związanych z nadanym studentowi stopnia naukowego. Pierwszy poziom studiów informatycznych, to trwający 3 lata okres, kończący się dyplomem inżynierskim. Drugi pułap to studia magisterskie trwające 2 lata. Podczas pięcioletniego szkolenia studenci nabywają wiedze ogólną informatyczną, jak również wybierają intersujące ich specjalizacje i kierunki skoncentrowane na konkretnych działaniach. Proces szkolenia podzielony jest na semestry, podczas których uczniowie zaliczają na bieżąco testy, kolokwia, projekty oraz przepytywani są z wiedzy zdobywanej podczas zajęć. Przedmioty prowadzone w trakcie kursów wykorzystują teoretyczną i praktyczną wiedzę, a zaliczenie ich polega na uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu przedmiotowego. Każdy etap studiów kończy się egzaminem oraz zaliczeniem pracy inżynierskiej, licencjackiej lub magisterskiej. To ile trwają studia informatyczne zleży od chęci i możliwości studenta oraz decyzji o pożądanym stopniu naukowym. Długość trwania studiów informatycznych uzależniona jest również od regulaminu i możliwości uczelni, która prowadzi szkolenia na różnych poziomach i etapach.

Cechy charakteru informatyka

Studia informatyczne, jak również dalsza praca w zawodzie wymaga od kandydatów wielu szczególnych cech charakteru, jak również spersonalizowanych zainteresowań. Informatycy to osoby o szczególnej kreatywności, pomysłowości i umiejętnym wykorzystaniu procesów myślowych. Osoby te powinny wyjawiać zainteresowania oraz umiejętności matematyczne, jak również ukazywać chęć ciągłego szkolenia się. Informatycy w swojej pracy muszą być cierpliwi, zaangażowani, skupieni, otwarci oraz kreatywni. Dzięki tego rodzaju predyspozycjom możliwe jest osiągniecie sukcesu i wykonywanie swoich obowiązków na najwyższym poziomie. Zawziętość, długość trwania studiów informatycznych, uzyskany stopień zawodowy, ilość zdobytej wiedz,y poznawanie wielu specjalizacji pozwala się rozwijać, a podejmowane dodatkowe szkolenia i kursy uzyskać jeszcze większa rangę i renomę wśród specjalistów.

Ile zarabia informatyk

Zastanawiając się, ile trwają studia informatyczne, warto także poznać odpowiedź na pytanie ile zarabia informatyk. Proces kształcenia nie jest w końcu łatwy, a w samej pracy nie podoła każdy chętny. Informatyka to na wielu uczelniach jeden z najbardziej obleganych kierunków, jednak może okazać się on dla wielu znacznie większym wyzwaniem, niż przewidywali. Tak czy inaczej, praca informatyka kusi między innymi właśnie mitycznymi wysokimi zarobkami. Jak więc jest w rzeczywistości? Faktycznie, nawet początkujący informatycy mogą już liczyć na zarobki w okolicach średniej krajowej. Junior frontend i backend developerzy zarabiają średnio po 5000 i 6000 złotych na rękę, jeżeli są zatrudnieni na podstawie umów B2B (Bussines-to-Bussines). Wiąże się to jednak z koniecznością m.in. opłacania własnych składek ZUS. Dla pracowników na etacie zarobki te wynoszą 6000 zł brutto (junior backend developer) i 5250 złotych brutto (junior frontend developer). Należy jednak pamiętać, że nie jest się juniorem na zawsze. Utalentowani i szybko uczący się informatycy mogą w relatywnie niedługim czasie awansować na pozycje najpierw mid, a potem senior developerów, którzy to zarabiają już nawet w okolica 15 tysięcy złotych na rękę miesięcznie w przypadku zatrudnienia na umowę B2B. Cały czas mowa tu o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, ponieważ praca dla instytucji państwowych dla informatyka jest niebywale nieopłacalna – nawet doświadczony pracownik rzadko może liczyć na przekroczenie średniej krajowej brutto. W związku z tym podejmują się jej na ogół jedynie mnie utalentowani informatycy, którzy czują, że nie poradziliby sobie na dłuższą metę w prywatnym przedsiębiorstwie. Warto też zaznaczyć, że branża IT jest bardzo szeroka i nie wszyscy w niej zarabiają olbrzymie kwoty. W danym momencie rozchwytywana jest tylko część specjalizacji – obecnie jest to programowanie, sztuczna inteligencja i badanie danych. Na znacznie mniejsze zarobki mogą liczyć na przykład administratorzy sieci.

Czy warto zostać informatykiem?

Biorąc pod uwagę, ile trwają studia informatyczne i czego można się po nich spodziewać każdy powinien móc podjąć taką decyzję samodzielnie, w zależności od swoich indywidualnych zdolności i preferencji. Z pewnością jest to zawód bardzo przyszłościowy, na którym można dużo zarobić. Postępująca komputeryzacja i automatyzacja wszystkich procesów produkcyjnych na świecie gwarantuje, że zapotrzebowanie na dobrych informatyków będzie tylko rosło z czasem. Nie jest to jednak z pewnością branża dla ludzi leniwych, którzy chcą się szybko dorobić przy minimalnym wysiłku. Jest to praca bardzo wymagająca, w której nie każdy sobie poradzi.

Dodaj komentarz