Grzejniki podłogowe nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Podgrzewane są przez pompę ciepła lub ogrzaną wodę przez kocioł CO. Od kilku lat cieszą się one coraz większą popularności. Przed ich instalacją warto jest jednak wiedzieć czym charakteryzują się tego typu grzejniki.
Jak działa?
Można powiedzieć, że działanie grzejników podłogowych nie różni się znacząco od działania innych typów grzejników. Do grzejnika dostarczana jest ciepła woda, która następnie się ochładza. W ten sposób oddawana jest energia poprzez promieniowanie w powietrzu. Następnie wraca do wymiennika ciepła w instalacji CO. Grzejniki podłogowe mogą być wykończone na dwa sposoby. Albo jest to płytka, albo kratka. W przypadku płytek zdecydowanie łatwiej jest utrzymać czystość. Rozwiązanie to ma jednak swoją wadę. Grzejniki wykończone płytkami ograniczają wymianę ciepła. W związku z tym potrzebują dużo więcej energii do swojego działania. Odwrotna sytuacja jest w przypadku grzejników podłogowych wykończonych kratką. Te cechują się dużo lepszą wymianą ciepła, jednak dużo trudniej o utrzymanie czystości.
Zalety i wady grzejników podłogowych
Jedną z zalet tego typu grzejników jest ich duża estetyka. Poza tym zastosowanie grzejników podłogowych daje możliwość stworzenia efektywnej kurtyny powietrznej. Zastosowanie tych grzejników pozwala także na stworzenie różnych stref ciepła, w których można oddzielnie regulować temperaturę. Na koniec zauważyć należy także, że zastosowanie grzejników podłogowych pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu w porównaniu z klasycznymi grzejnikami.
Grzejniki podłogowe mają jednak także swoje wady. Przede wszystkim jest to dość wysoki koszt takiej instalacji. Jest zdecydowanie wyższy w porównaniu z grzejnikami klasycznymi. Pamiętać także należy o tym, aby system grzejników podłogowych był już umieszczony w projekcie budynku. W dużej liczbie przypadku taka instalacja jest już niemożliwa w zbudowanym budynku.
Samodzielnie czy w instalacji CO
Grzejniki podłogowe mogą funkcjonować na dwa sposoby. Pierwszy to podłączenie do instalacji CO. Drugi sposób polega na samodzielnym działaniu grzejnika. W przypadku grzejników działających samodzielnie często stosuje się także energię elektryczną. Pozwala to na ogrzewanie wybranych pomieszczeń. Jeśli jednak cały dom ma być równomiernie ogrzewany grzejnikami podłogowymi, wówczas dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór grzejników z podłączeniem do instalacji CO. Wybierając grzejniki https://mat-dom.pl/ kierować należy się przede wszystkim tym, aby były do instalacje wysokiej jakości.