Aparat dla fotografa – jaki aparat wybrać, by dobrze pracować?

Aparat dla fotografa – jaki aparat wybrać, by dobrze pracować?

Profesjonalny sprzęt

Każdy fotograf wie, ile pracy i wysiłku należy włożyć w piękne zdjęcia. Aby ułatwić sobie pracę i zwiększyć jakość swoich zdjęć warto zainwestować w profesjonalny sprzęt. Lustrzanki dostępne na rynku mają różne parametry, a do tego jeden aparat jest ładniejszy od drugiego.

Jaki więc wybrać?

Aparat powinien być przede wszystkim solidnie zbudowany i posiadać odporną na upadki oraz zarysowania obudowę. Wiele sesji zdjęciowych wymaga przyjmowania różnych pozycji, przy czym nie trudno o upadek aparatu, otarcie go (na przykład o drzewo przy sesjach w plenerze). Sam transport sprzętu również naraża go na uszkodzenia. Wytrzymałość aparatu jest jedną z najważniejszych kwestii. Dodatkową zaletą będzie także odporność na skrajne warunki pogodowe. Ponadto lustrzanka dla profesjonalisty powinna mieć uchwyt umożliwiający komfortową pracę, która często opiera się na kilkugodzinnym robieniu zdjęć. Dlatego tak ważne, aby twoja ręka nie męczyła się nawet podczas całego dnia pracy, nie drętwiała i była stabilna podczas wykonywania zdjęć.

Aparat dla fotografa – jaki aparat wybrać, by dobrze pracować?

Jeżeli zależy ci na jakości zdjęć (a na pewno tak jest) nie powinieneś  wybierać aparatu ze względu na jego wygląd zewnętrzny, lecz zwrócić uwagę na jego funkcje. Bez wątpienia najistotniejsza jest matryca, która powinna być możliwie jak najwyższej jakości. W zależności od rodzaju wykonywanych fotografii większość fotografów wybiera między dwoma rodzajami:

– pełnoklatkową – jest bardziej uniwersalna, przyda się na sesje plenerowe, plastyczne, umożliwia osiąganie bardzo niskich szumów, aczkolwiek nie sprawdzi się przy fotografiach opartych na dynamice, dużych zbliżeniach, czy zdjęciach wykonywanych podczas ruchu obiektu obserwowanego. Matryca pełnoklatkowa będzie więc dobra w przypadku zdjęć w plenerze, sesji ślubnych i okolicznościowych

– APS-C – pozwoli na wykonanie świetnych zbliżeń i dobrych zdjęć sportowych.

Ważne jest, aby bez względu na rodzaj matrycy możliwe było otrzymane jak największej rozpiętości w tonacji barw wykonanych zdjęć, to świadczy o jakości większości fotografii – a więc o jakości twojej pracy.

Kolejne istotne elementy to krótki czas migawki oraz opcje lamp błyskowych. Im krótszy czas migawki, tym lepsza jakość zdjęć. Najpopularniejszy czas migawki wśród fotografów profesjonalnych wynosi 1/8000 s.

Talent plus dobry sprzęt = idealne połączenie

Zanim wybierzesz odpowiednią lustrzankę dokładnie sprawdź jakie parametry posiada. Twoje doświadczenie i talent są jednak niezastąpione, a profesjonalny sprzęt jeszcze bardziej wzbogaci twoje zdjęcia.

Dodaj komentarz