Drukarka atramentowa czy laserowa? Jaką wybrać?

Drukarka atramentowa czy laserowa? Jaką wybrać?

Wybór drukarki

Mogłoby się wydawać, że wybór drukarki to nic trudnego. Wystarczy iść do sklepu, wybrać odpowiadający nam model i po kłopocie. Okazuje się, że drukarka powinna być dopasowana do codziennych działań jakie będzie wykonywać. Do czego ma służyć drukarka? – To pierwsze i podstawowe pytanie, jakie stoi przed użytkownikami. Najpierw należy zdefiniować, jakie mamy wymagania wobec sprzętu i jakie będzie jego przeznaczenie.

Drukarka atramentowa czy laserowa? Jaką wybrać?

Na potrzeby domowe najczęściej wybierane są drukarki atramentowe, natomiast do biur trafiają ich laserowe odpowiedniki.

Jak dokładnie działają takie modele i czym się różnią?

DRUKARKA ATRAMENTOWA

Proces drukowania, za który odpowiada drukarka atramentowa, oparty jest na nanoszeniu na właściwy nośnik (np. papier) niewielkich kropel atramentu. Są one uwalniane z dysz głowicy, która przesuwa się w poziomie i tworzy następujące po sobie linie obrazu. Większość modeli tego rodzaju wykorzystuje paletę kolorów CMYK, czyli cyjan (ang. Cyan, odcień niebieskiego), magenta (ang. Magenta), żółty (ang. Yellow) i czarny (ang. black lub inaczej Key colour). Pozwala to na wydruk wielobarwnej pracy. Istnieje również możliwość poszerzenia podstawowych kolorów o dodatkowe barwy, dając przy tym lepszą jakość końcową, jednakże w takim przypadku koszty eksploatacji rosną. Trzeba mieć na uwadze, że drukarka atramentowa sprawdzi się, gdy nie planujemy dużej ilości wydruków. Wadą też dla wielu drukarek jest zasychanie dysz, jeśli są nieużywane przez dłuższy okres czasu. Szybkość jej pracy jest wystarczająca, jak na warunki domowe. Jak prezentują się te modele cenowo? Drukarki atramentowe możemy kupić za kwotę w granicach nawet 200 złotych.

DRUKARKA LASEROWA

Zasada jej działania jest oczywiście odmienna i przypomina nieco pracę kserokopiarki. W tym przypadku rolę barwnika pełni proszek, który znajduje się w wymiennym tonerze. Jego cząsteczki są wtapiane w papier za pośrednictwem lasera oraz impulsów elektromagnetycznych, a następnie prasowane przez wałek obrazowy. Cała praca tworzona jest poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw, czyli inaczej niż w odpowiedniku atramentowym, gdzie powstaje linia po linii. W sklepach dostępne są modele drukujące monochromatycznie, jak i wielobarwnie. Z reguły drukarka laserowa jest droższa w momencie zakupu, jednak w dłuższej perspektywie czasu okazuje się znacznie tańsza w eksploatacji i bardziej wydajna. Na rynku jest dostępna bogata oferta drukarek laserowych. Podstawowe modele można kupić już za 300 zł.

Dodaj komentarz