Zastosowanie nowych technologii w edukacji wczesnoszkolnej

Zastosowanie nowych technologii w edukacji wczesnoszkolnej

Zastosowanie nowych technologii w edukacji wczesnoszkolnej

Doczekaliśmy czasów, w których już kilkuletnie dzieci potrafią obsłużyć tablet czy smartfon. Ogromna ilość gier i aplikacji dla dzieci może przytłoczyć. Najprościej byłoby włączyć bajkę, puścić znanego youtubera, lub zainstalować prostą gierkę. Zadaniem nas – rodziców jest dokonać mądrego i świadomego wyboru i dopuścić dziecko do treści wartościowych oraz wspierających jego rozwój. Co więc wybrać, aby wspierać kreatywne myślenie i edukację dziecka przy użyciu nowych technologi?

Interaktywne gry i aplikacje

Już od małego możemy dziecku pokazać gry, które będą je przy okazji czegoś uczyć. Mogą to być gry uczące zachowań przyczyna – skutek, a więc proste gry strategiczne. Dla najmłodszych dzieci dostępne są gry oparte o dopasowanie np: kolorów, kształtów, zwierzątka do pożywienia itd. Przekazują wiedzę o świecie, a dziecko w przyjazny sposób ją przyswaja. Takie gry mogą również wspierać naukę języka angielskiego lub innego. Są dostępne słowniki dla dzieci, które uczą wymowy zwierzątek na obrazku, kolorów, jedzenie, i każdej innej dowolne grupy wyrazów. Z obsługą takich aplikacji poradzą sobie bez problemu już kilkuletnie dzieci. Dla starszych dzieci możemy zainstalować gry matematyczne czy logiczne np. sudoku. Dostępne są nawet interaktywne dyktanda, które wspierają naukę ortografii, od razu poprawiają błędy i wyjaśniają zasady prawidłowej pisowni.

Wszystkie te gry i aplikacje mogą być zainstalowane zarówno na tablecie czy smartfonie jak i na komputerze. Jeśli dziecko, szczególnie to starsze będzie korzystało z komputera, jednocześnie opanuje umiejętność posługiwania się myszką czy klawiaturą. Są to w dzisiejszych czasach jak najbardziej pożądane umiejętności, wymagane już w szkole podstawowej.

Pomoce szkolne – interaktywna tablica

To świetne rozwiązanie szczególnie w edukacji wczesnoszkolnej gdzie dzieci zdecydowanie lepiej pracują, jeśli do dyspozycji mają kolorowe obrazki czy dźwiękowe zagadki. Taka tablica to w zasadzie duży dotykowy ekran w formie płótna i rzutnika multimedialnego podłączonego do laptopa. Na takiej tablicy nauczyciel wyświetla zadania dla dzieci, a dzieci mogą je rozwiązywać bezpośrednio na tablicy. Taka forma przekazu wiedzy trafia do nich zdecydowanie lepiej, niż tradycyjne książki i rozwiązywanie zadań na papierze. Należy jednak pamiętać, że nie może ona zastąpić książek i zeszytów, ponieważ nie kształtuje u dzieci jakże ważnych zdolności manualnych oraz małej motoryki. Prace plastyczne, zabawy plasteliną czy nożyczkami nadal są jak najbardziej pożądane.

Dodaj komentarz