Wpływ technologii na dzisiejsze społeczeństwo

Wpływ technologii na dzisiejsze społeczeństwo

Tematem tego tekstu będzie ocena czy i w jaki sposób technologia i jej nieustanny rozwój wpływa na funkcjonowanie ludzi w nowoczesnym społeczeństwie. W artykule skupimy się na trzech urządzeniach: smartfonie, laptopie oraz komputerze stacjonarnym. Pierwszym aspektem jaki należy rozważyć są podstawowe wady i zalety płynące z użytkowania tych urządzeń elektronicznych.

Wśród zalet  można wymienić:

– mobilność w przypadku telefonu komórkowego czy laptopa,

–  stale zwiększane parametry techniczne pozwalające na produkcję materiałów lepszej jakości np. gry, filmy, programy graficzne.

– oferty abonamentowe i tzw. ” na kartę” u wszystkich operatorów sieci komórkowych pozwalające tanio nabyć telefon,

– wiele dostępnych usług multimedialnych i opcji kontaktu z ludźmi (gry, platformy VOD, komunikatory internetowe).

Do wad zaliczają się z kolei:

– ilość dostępnych funkcji może niesłusznie odwrócić naszą uwagę od otaczającego świata co może doprowadzić do drastycznych sytuacji np. uzależnienie,

– ceny wielu tych urządzeń, choć maleją, nadal w przypadku modeli wysokiej klasy pozostają bardzo duże,

– w branży elektronicznej trwa nieustanny wyścig co samo w sobie jest dobre, gdyż rodzi konkurencję, natomiast doprowadza to do sytuacji gdy kupując daną rzecz firmy już pracują nad jej nowszą wersja. Rodzi to nieustanną potrzebę konsumpcji,

– w dzisiejszym świecie, wśród producentów, bardzo często panuje moda aby produkt był sprawny dokładnie tak długo jak określa to gwarancja, dzięki temu klient zmuszony jest zmieniać sprzęt częściej niż tego oczekuję.

Wpływ technologii na dzisiejsze społeczeństwo

Przedstawione powyżej pozytywy i negatywy stanowią podstawowe aspekty nad jakimi, w naszej ocenie, należy zastanowić się wyrabiając opinię na temat wpływu technologii na społeczeństwo.

W naszej egzystencji mogą pojawić się inne, niewymienione przez nas, blaski i cienie technologii. Tylko od nas zależy które z nich przeważą w naszym życiu. Świat rozwija się tak szybko, że wg badań z 2018 roku, 2/3 populacji świata posiada telefon komórkowy. Ilości te plasują się podobnie w przypadku PC i laptopów. Świadczy to o tym, że przed postępem nie można uciec. Należy pamiętać o podstawowym zamyśle jaki towarzyszył wynalezieniu praktycznie każdej rzeczy w historii. Jest to ułatwianie życia populacji. Idea ta jest jak najbardziej dobra, a wszystkie negatywne strony mogą mieć podłoże w aspektach życia, o których początkowo nie myślimy. Dla przykładu: zbyt częste sięgania po telefon może być spowodowane zdenerwowaniem i tym, iż chcemy zając czymś ręce, a jak wiadomo- telefon jest zawsze blisko nas.

Mam nadzieję że udało nam się nie tyle skłonić Państwa do zmiany decyzji, co dodać, być może, nowe argumenty pozwalające podjąć decyzję na temat wpływu technologi na życie każdego z nas.

Dodaj komentarz