Najpopularniejsze skrzynki e-mail, takie jak Gmail czy Outlook, należą w dużej mierze także do tych najmniej bezpiecznych i najbardziej ubogich w związane z bezpieczeństwem opcje. Chwalić je można za wygodę użytkowania i dopracowany design, ale niejedną osobę zirytować może na przykład fakt, że Gmail… czyta jej maile, żeby móc lepiej dostosowywać do niej reklamy. To, że nie mają setek milionów użytkowników, nie oznacza jednak, że bezpieczne skrzynki nie istnieją. Należy do nich chociażby dość szeroko znany Protonmail. Mniej kojarzona jest skrzynka będąca obiektem tego artykułu, czyli Tutanota. Co warto o niej wiedzieć?
Umożliwia bezpieczne wysyłanie wiadomości
Bezpieczne wysyłanie wiadomości, których nie można przechwycić, przyda się przede wszystkim tym, którzy przekazują innym wrażliwe, cenne informacje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o bezpieczeństwo także zupełnie trywialnych e-maili.
Tutanota oferuje szyfrowanie typu end-to-end, zarówno w przypadku maili wysyłanych pomiędzy użytkownikami tej usługi, jak i wiadomości do osób korzystających z innych skrzynek. W tym drugim przypadku niezbędne będzie jednak ustalenie hasła, za pomocą którego odbiorca będzie mógł wiadomość odczytać.
Warto także wspomnieć, że Tutanota jest skrzynką open-source, a więc nie ma przed swoimi użytkownikami żadnych tajemnic. Można więc być pewnym, że działa dokładnie tak, jak twórcy obiecują, i nie narusza niczyich praw.
Można założyć konto bezpłatnie
W przeciwieństwie do wielu innych bezpiecznych skrzynek, Tutanota umożliwia założenie konta i korzystanie z usługi całkowicie za darmo. Jednak, tak jak w przypadku wspomnianej już skrzynki Protonmail, takie darmowe konto ma swoje ograniczenia.
Chodzi przede wszystkim o limitowaną liczbę użytkowników i pojemności skrzynki, a także mniej opcji personalizacji. Oczywiście, problemy te można rozwiązać decydując się na płatną subskrypcję. Płatne plany zaczynają się już od 1 euro miesięcznie, więc niekoniecznie musi to być spory wydatek.
Jest łatwa w użyciu
Skrzynki e-mail w teorii powinny być łatwe w użyciu, w praktyce jednak można się czasami nieco w ich obsłudze pogubić. Zwłaszcza w przypadku skrzynek mniej mainstreamowych, które nie są w dużej mierze kierowane do przeciętnych użytkowników Internetu, a na przykład entuzjastów bezpieczeństwa i prywatności w sieci.
Tutanota jest pod tym względem wyjątkiem. To skrzynka tak łatwa w obsłudze i intuicyjna, że wygodnie korzystać z niej może każdy. Charakteryzuje się także minimalistycznym, ale estetycznym designem.