Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma zadbać o czystość powietrza w pomieszczeniu. Dobrej jakości oczyszczacz zawiera układ filtracyjny, dzięki któremu może usuwać składniki szkodliwego smogu. Ponadto oczyszcza on powietrze z lotnych związków organicznych, alergenów, wirusów i bakterii. Wszędzie mamy kontakt z roztoczami, kurzem, sierścią zwierząt czy zarodnikami grzybów. Nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy, szkodliwe substancje otaczają nas z każdej strony. Dlatego warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.

Czym kierować się przy wyborze sprzętu?

Oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia poprzez przepuszczenie ich przez filtr. Często jest to jednak nie jeden, a kilka filtrów o różnych właściwościach. To filtry są sercem urządzenia, dlatego to właśnie na nich się skupimy.

Filtr HEPA – jest najskuteczniejszy w zwalczaniu bakterii, wirusów oraz mikroskopijnych pyłów. Idealny dla alergików. Należy jednak zwrócić uwagę na klasę filtra, który został zastosowany. Najskuteczniejsze będą filtry HEPA klasy H13 – H14. Wychwytują one największy procent zanieczyszczeń.

Filtr węglowy – usuwa lotne związki organiczne oraz pochłania zapachy. Niektóre oczyszczacze posiadają impregnowany filtr węglowy. Można go wielokrotnie płukać pod bieżącą wodą.

Filtr wodny – część zanieczyszczeń zostanie zatrzymana w wodzie. Konieczna jest zatem jej częsta wymiana. Niestety filtry te mają niska skuteczność w wychwytywaniu mikroskopijnych pyłów.

Filtr elektrostatyczny – skutecznie zwalcza mikroskopijne pyły i alergeny. Charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji. Może być myty pod bieżącą wodą.

Filtr fotokatalityczny – skutecznie usuwa alergeny, bakterie i wirusy. Pod wpływem promieniowania UV na powierzchni filtra tworzą się wolne rodniki. Utleniają one zanieczyszczenia na nieszkodliwe składniki (woda i CO2).

Oczyszczacz powietrza

Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Zależy ona w dużej mierze od zastosowanych filtrów i dodatkowych opcji, jak np. ozonator, jonizator, nawilżacz. Warto jednak wybrać lepszej jakości sprzęt i mieć pewność, że zadziała tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Jeśli ktokolwiek z domowników jest alergikiem, wybierz porządny model. Możesz wziąć kredyt lub pożyczkę na ten cel, jeżeli nie posiadasz wystarczającej kwoty. Dzięki temu w twoim domu jeszcze dziś może zagościć zdrowe powietrze. Najważniejszym parametrem (poza odpowiednimi filtrami) jest wydajność urządzenia. Jest to ilość powietrza, jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

 

Dodaj komentarz