Przyszłoroczne smartfony z dokładniejszym i energooszczędnym układem GPS

Przyszłoroczne smartfony z dokładniejszym i energooszczędnym układem GPS

Firma Broadcom opracowała nowy chip GPS o podwójnej częstotliwości, który zapewnia znaczną poprawę dokładności sygnału – od około 5 metrów do około 30 cm. Chip BCM47755 został ujawniony na szczycie ION GNSS + w Portland. Podobno znajduje się już w planach producentów dla przyszłych smartfonów, których na razie nie znamy. Możemy przypuszczać, że będą to Galaxy S9, G7, OnePlus 6 czy też inne flagowe urządzenia.

Nowy chip wykorzystuje kombinację sygnałów GPS L1 i L5, które sprawiają, że pozycjonowanie w mieście jest znacznie dokładniejsze niż obecnie stosowane rozwiązania. Nie mogliśmy tego zobaczyć również w komercyjnych rozwiązaniach, a więc w żadnym z dotychczasowych telefonów. Pozycja użytkownika określana jest na podstawie pomiaru odległości jaką potrzebuje przebyć sygnał satelitarny GPS do odbiornika. Sygnał nie jest zakłócany również w gęsto zabudowanych metropoliach.

Chip GPS firmy Broadcom jest również efektywniejszy pod względem energetycznym i to dwukrotnie. To kolejny argument, aby producenci chętnie wykorzystywali go w swoich przyszłorocznych smartfonach.

Źródło: IEEE Spectrum, AndroidAuthority

Dodaj komentarz