Przekaz multimedialny

Przekaz multimedialny

Powstanie przekazu multimedialnego miało dać między innymi możliwości znacznie łatwiejszego kontaktu z odbiorcą danej treści. Z drugiej strony w tym względzie znacznie bardziej miał być rozbudowany sam przekaz jaki odbiorcy jest udostępniany. W związku z tym w samych założeniach pierwszego przekazu multimedialnego jaki zastosował Warhol było wiele różnych źródeł czerpania informacji o prezentowej sztuce.

Obecnie multimedia nadal nie tracą charakteru prezentowania treści prostych, które jednak mają odpowiednią skalę rozbudowania. W związku z tym stosuje się w tym względzie na szeroką obecnie skalę ikony. W ten sposób nawet przeciętny użytkownik jest w stanie zapoznać się z takim interfejsem. Zresztą podobny rodzaj interfejsu jest stosowany nawet w przypadku obrazkowego kontaktowania się z małpami podczas badania ich skali rozumienia przekazywanej i zapamiętywanej wiedzy. W tym przypadku liczy się, jednak jeśli idzie o ludzkich odbiorców, także to, by tego rodzaju przekaz miał cechy interaktywności.

W tym przypadku chodzi oczywiście o możliwości budowania opinii, a także treści przez samego użytkownika. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zamierzamy znacznie zwiększyć zainteresowanie prezentowaną treścią. Jednocześnie często tego rodzaju przekaz może być znacznie bardziej przyswajalny, gdyż uczestnictwo na poziomie psychologicznym zwiększa poziom rozumienia, co powoduje rozbudowywanie takich funkcji, także w Internecie.

Ważną cechą jaka pojawia się w przypadku szeroko pojętego przekazu multimedialnego jest to, że można w nim znacznie łatwiej zastosować wszelkiego rodzaju interaktywność. Jest to szczególnie ważna z perspektywy samego widza, który dzięki temu jest w stanie nie tylko oglądać dany rodzaj przekazu, ale także w nim uczestniczyć. Oczywiście na tym polu najdalej posunęła się telewizja, która w tym względzie wykorzystuje to w swoich programach.

Na pewno nie ma w tym względzie porównania do możliwości jakie daje na tym polu Internet, ale w dziedzinie tradycyjnych mediów na pewno jest to przełom. Zwłaszcza obecnie, gdzie w coraz większym stopniu nie tylko informacja tekstowa z naszej strony może pojawiać się na antenie, ale także nasz głos i obraz naszej osoby. Jest to na pewno dopiero początek wykorzystywania tego rodzaju funkcji jakie zostały udostępnione stacjom telewizyjnym. Zwłaszcza, że coraz więcej funkcji może być umieszczanych nawet w tak małych urządzeniach jakimi są dekodery do odbioru telewizji. W takiej sytuacji do kontaktu na bieżąco z widzami w coraz mniejszym stopniu trzeba wykorzystywać znacznie droższe media jakimi są telefony komórkowe.

Można, zaś znacznie łatwiej budować w tym zakresie społeczność złożoną z widzów chcących podzielić się swoimi opiniami, a także treściami, jakie sami tworzą, co z drugiej strony przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń również staje się coraz łatwiejsze.

Dodaj komentarz