Oto dlaczego wyświetlacz Galaxy S8 może być zabarwiony na czerwono

Oto dlaczego wyświetlacz Galaxy S8 może być zabarwiony na czerwono

Niektóre z pierwszych jednostek Galaxy S8, które zostały wysłane do konsumentów w Korei Południowej miały problem z ekranem i jego czerwonym odcieniem. Mogło to wywołać niezłe zamieszenia i zmieszanie wśród potencjalnych nabywców i tych, którzy już dokonali zakupu. Jest to bardzo nietypowe w przypadku ekranów AMOLED, które mają domyślnie kolory zimne i nasycone.

Oczywiście pewne rozbieżności pomiędzy milionami produkowanych wyświetlaczy OLED mogą się zdarzać, ponieważ niemożliwe jest stworzenie dwóch identycznych paneli, gdzie trzeba zastosować miliony punktów świetlnych dla danego koloru. Jednak gdy różnice stają się zbyt widoczne, może to stanowić problem. Samsung zalecił już rozwiązanie problemu, mówiąc, że w razie potrzeby można dostosować temperaturę barwną w ustawieniach wyświetlania. Firma również wydała aktualizację oprogramowania dla centrów serwisowych, która dotyczy też nierówności kolorów. Widać, że nie uważają oni tego za problem w procesie produkcyjnym, jednak źródło twierdzi, że będzie wymieniać jednostki dotknięte tym przypadkiem.

W celu lepszego poznania przyczyny przebarwienia ekranów w wybranych Galaxy S8, konsultowano się z ekspertami oraz byłymi pracownikami firmy Samsung. Jeden z nich mówi, że dotyczy to wielu urządzeń, w tym również iPhone’ów, ale tam problemem był wysychający klej, który początkowo dawał żółtą barwę ekranu. W przypadku paneli OLED jest to o tyle ważne, ponieważ “trudno jest równomiernie nanosić luminescencyjne materiały organiczne, a to właśnie może powodować przebarwienia “.

Inni eksperci mówią o napięciach i zakłóceniach, które powodują, że czerwone piksele są zbyt “wysokie”, zakłócenia (przesłuchy) sprawiają, że subpiksele różnych kolorów wpadają w czerwoną stronę widma. Jeden z byłych pracowników Samsunga mówi, że trudno będzie to skorygować programowaniem, jeśli nastąpiło to podczas procesu produkcji. Inni z kolei dodają, że będzie to zależne od skali problemu i niektóre przypadki będzie można załatwić aktualizacją oprogramowania, aby konsumenci były całkowicie zadowoleni.

Na szczęście wydaje się jednak, że dotyczy to tylko niewielkiej skali urządzeń i Samsung będzie w stanie szybko zareagować na ewentualnie późniejsze problemy. Nie też się co dziwić, że wyszło to dopiero w masowym procesie produkcyjnym, gdzie w przypadku nowych technologi, a bez wątpienia taką jest wyświetlacz Infinity Display, może to się zdarzyć.

Źródło: The Investor, PhoneArena

Dodaj komentarz