Na co zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy rower elektryczny?

Na co zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy rower elektryczny?

Jaki rodzaj silnika elektrycznego i baterii jest najlepszy?

Przeznaczenie roweru elektrycznego – gdzie będzie użytkowany?

Podstawowym pytaniem podczas kupna pierwszego roweru elektrycznego powinno być: w jaki sposób i gdzie będzie najczęściej używany przez właściciela? Rowery do miasta, służące do dojazdów do pracy i będące codziennym środkiem transportu muszą być przede wszystkim bardzo wygodne i zapewniać możliwość użycia dodatkowych akcesoriów. i elementów podnoszących komfort. Rower sportowy powinien być natomiast stabilny, lekki i dawać dużo przyjemności z jazdy. Zupełnie inaczej wygląda cały segment elektrycznych rowerów składanych, bardzo prostych w transporcie.

Rower elektryczny do miasta

Jeżeli głównym miejscem użytkowania nowego roweru elektrycznego będzie miasto i jazda rekreacyjna, warto zastanowić się nad rowerem typowo miejskim. To najbardziej wygodny rodzaj roweru, zapewnia on możliwość poruszania się bez wysiłku, a użytkownik otrzymuje całą masę udogodnień.

Miejski rower elektryczny ma nisko poprowadzoną ramę. Nie daje to dużej sztywności i wymaga zastosowania ciężkiego, solidnego materiału do wykonania ramy. Jest to natomiast bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na komfortowe wsiadanie na rower nawet mało wysportowanym i rozciągniętym osobom. Miejskie rowery posiadają zawsze dobrze chroniące przed wodą, zabudowane błotniki – to ważna cecha, gdy planujemy podróż rowerem np. do pracy. Udogodnieniem jest też wbudowane oświetlenie (korzystające z energii zgromadzonej w baterii lub używające dynama w przedniej piaście koła), a także bagażnik. Ten ostatni często posiada wbudowaną baterię. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze, niż ogniwo znajdujące się bezpośrednio w ramie. Środek ciężkości może być lekko zaburzony, jednak w rekreacyjnym użytkowaniu to nie przeszkadza.

Górskie i szosowe rowery ze wspomaganiem elektrycznym

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku rowerów używanych do sportowej jazdy lub do startowania w zawodach. Górskie rowery MTB lub cross-country także mogą występować w wariancie elektrycznym. To znaczne ułatwienie dla ich użytkowników – podjazd pod górę jest bowiem często elementem zabawy, a elektryczne wspomaganie pozwoli na szybszą i mniej męczącą jazdę z dużym obciążeniem.

W takim rowerze najbardziej istotny jest wybór mocnego, dającego dużo przyjemności z jazdy, silnika elektrycznego, a co za tym idzie – odpowiednio pojemnej baterii. Ta powinna być umieszczona w okolicy środka roweru – najczęściej w dolnej rurze ramy. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie stabilności roweru i naturalnych odczuć ze sterowania ni,.

Elektryczne składaki – dla kogo?

Składane rowery elektryczne to dość specyficzny segment rynku. Ich największą zaletą jest małą ilość miejsce zajmowanego podczas transportu. Posiadają małe koła i nie nadają się do zbyt szybkiej jazdy. Świetnie sprawdzą się jednak na miejskich i parkowych ścieżkach, a także podczas sporadycznych wycieczek.

Dodaj komentarz