Konsola czy PC – co wybrać do grania?

Konsola czy PC – co wybrać do grania?

Niemal każdy , kto rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem elektronicznej rozrywki staje przed pytaniem – jaką platformę do grania w domu wybrać? Rynek oferuje z grubsza podział na dwa rozwiązania –  stacjonarny komputer PC lub konsola typu XBOX czy też PS3.  Każda z tych platform ma swoje wady i zalety i tak na prawdę w dużej mierze zależy od nas, które z tych rozwiązań będzie bardziej satysfakcjonujące. Aby wybrać odpowiedni sprzęt zapoznaj się z poniższym artykułem, który przedstawia krótką charakterystykę każdego z rozwiązań i z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Możliwości graficzne.

Współczesny komputer PC zbudowany pod kątem grania jest najpotężniejszą platformą jeśli chodzi o możliwości sprzętowe. Oferuje najlepszą jakość obrazu i dźwięku, jednak większość gier obecnych na rynku jest multiplatformowa, czyli jest dostępna na wszystkich konsolach stacjonarnych i PC. Takie rozwiązanie jest dobre dla producentów gier, mogą dzięki temu dotrzeć do większego grona odbiorców i zarobić więcej na jednym tytule. Jednak jakość grafiki w grach jest z reguły równana w dół do poziomu jaki mogą zaproponować konsole. Gier które potrafią pokazać na co stać współczesny komputer jest niewiele, jednak te które to potrafią warto zobaczyć. Konsole zarówno Xbox 360 jak i Sony Playstation pomimo różnej architektury oferują grafikę na zbliżonym poziomie. Pomimo tego że konsolę są na rynku już nawet 5 lat jak w przypadku Xbox’a to poziom doznań wizualnych jest nadal na wysokim poziomie i dla większości graczy wystarczający, jednak rozdzielczość i szczegółowość jest znacznie niższa niż w przypadku PC.  

Gry.

Biblioteka Gier dostępnych na wszystkie platformy jest podobna i w dużej mierze się pokrywa. Każda platforma ma swoje tytuły ekskluzywne, które są dostępne tylko na niej i mają za zadanie pokazać możliwości sprzętu. W tej kwestii nie da się wybrać zwycięzcy. W przypadku konsol duża część tytułów ma swoje odpowiedniki np. na PS3 seria Gran Turismo, a na X360 seria Forza Motorsport. Trochę inaczej prezentuje się tutaj PC. W przypadku tego sprzętu tytuły ekskluzywne wycelowane w innego użytkownika np. seria wyścigów Race czy GTR, czy takie produkty jak rFactor są grami wyścigowymi, ale znaczni bliżej im od symulacji, niż jakiejkolwiek grze na konsolach. Taka sama zależność występuje w każdym innym gatunku gier.

Komfort grania.

Częstym argumentem przemawiającym za konsolami jest komfort grania. “Wygodniej jest siedzieć na wygodnym fotelu przed dużym TV z padem w ręku niż siedzieć na krześle przed małym monitorem”. Jednak co stoi na przeszkodzie abyśmy kupili sobie wygodny fotel i duży monitor do grania na PC?. Więc kwestia wygody znowu jest wyborem zupełnie indywidualnym. 

Koszty.

Dobry zestaw komputerowy do gier z oprogramowaniem i monitorem można kupić już za ok. 2500 zł, konsola z akcesoriami to wydatek 800-1300 zł. Jednak do konsoli trzeba jeszcze posiadać TV. Jeśli go nie mamy to dochodzi kolejny wydatek od 1200 zł w górę. Koszty zakupu sprzętu są więc na podobnym poziomie, więc jak wygląda kwestia oprogramowania? W tej kwestii znacznie wygrywa PC. Nowości PC z reguły kosztują ok 100 zł, na konsolę raz więcej ok 200 zł. Na PC również jest wiele tanich serii i gier z wyższej półki które są dołączane do czasopism.

Podsumowanie.

Jeśli ktoś jest prawdziwym graczem to nie ma wyboru. Musi posiadać wszystkie platformy. Natomiast jeśli musimy się ograniczyć do jednego rozwiązania to trzeba wybrać sprzęt pod swój sposób grania. Jeśli lubimy pograć w tytuły bardziej poważne próbujące udawać rzeczywistość, lub lubimy sprzęt i chcemy wyciągnąć z niego jak najwięcej i podnieść jakość grafiki w grach np. przez modyfikację gier to wybór jest jeden – Komputer PC. Natomiast jeśli wolimy szybka rozgrywkę bez zabawy w konfigurowanie sprzętu itd. wybieramy konsolę – jest łatwiejsza w użyciu i oferuje rozrywkę w trybie natychmiastowym.

Dodaj komentarz