Jak przebiega wykrawanie metali?

Jak przebiega wykrawanie metali?

Obróbka metali, to proces wbrew pozorom bardzo skomplikowany. O ile przykładowe zwykłe przycięcie blachy nie jest procesem trudnym do wykonania, o tyle inne procesy (wykorzystywane głównie z zaawansowanej obróbce metali) charakteryzują się większą złożonością i większym stopniem zaawansowania.

Jednym z takich procesów jest obróbka wykrawaniem. O ile sam proces wykrawania nie jest zbyt skomplikowany, o tyle urządzenia służące do pracy w oparciu o tą technologię – charakteryzują się większym stopniem zaawansowania.

Czym jest wykrawanie i na czym ono polega?

Proces wykrawania, jest specyficznym rodzajem technologii cięcia. Dlaczego? Ponieważ w jednym i w drugim chodzi o to samo. W przypadku wykrawania, cechą wyróżniającą ten proces jest zastosowanie specjalnych, dodatkowych elementów i maszyn:

1. Prasy – która najczęściej ma charakter mechaniczny, mimośrodowy. Dzięki niej, możliwe jest wystarczająco silne odkształcenie obrabianego materiału i tym samym – ucięcie go w odpowiednim kształcie.

2. Wykrojnika – elementu, który ze względu na swoje zadanie musi charakteryzować się o wiele większą wytrzymałością niż cięta blacha. Wykrojnik podkłada się pod obrabianą powierzchnię (niekoniecznie mus być to blacha, choć w tym opisie skupiamy się głównie na wykrawaniu blach) a następnie – za pomocą prasy dokonuje procesu wykrawania.

W praktyce, wykrawanie pomimo dużej wydajności charakteryzuje się kilkoma wadami:

1. Wykrawane blachy, mogą posiadać wiele zadziorów. Ich eliminacja zależy od sposoby wykrawania, przyłożonej siły a także – grubości i twardości wykrajanego materiału.

2. Konieczności wykorzystania ogromnych sił które wiążą się z dużym zużyciem energii. W dzisiejszych maszynach CNC jest to proces znacznie bardziej energooszczędny.

Podsumowując, wykrawanie to nadal bardzo popularna metoda obróbki metali. Niemniej, proces ten jest zwykle częścią większego procesu technologicznego w którym oprócz samego wykrawania, wykonuje się też dodatkowo wyginanie, obciąganie, tłoczenie i tak dalej.

Dodaj komentarz