Ciekawostki o tworzeniu i graniu muzyki. Muzyka XXI wieku.

Ciekawostki o tworzeniu i graniu muzyki. Muzyka XXI wieku.

Kultura zmienia się na przestrzeni lat. Nie ma w tym niczego dziwnego. Ludzie poszukają w danym okresie czasu różnych bodźców i modne są kompletnie inne, niż jeszcze dekadę temu rzeczy. Wszystko się zmienia i dopasowuje do okresu historii. Muzyka, czyli jedna z głównych części obecnej kultury również zmieniała się na przestrzeni lat. Trendy przychodziły i chwilę potem szybko zostały zapominane. Jednak wiele z nich za sprawą swojej jakości, czy też oryginalności sprawiło, że muzyka i wręcz cały dział kultury zmienił się na dobre. Istnieje wiele przykładów takiego zjawiska. Jednym z nim jest muzyka rockowa, która została stworzona na podstawie bardziej klasycznych i bluesowych brzmień. Rock zmienił postrzeganie brzmienia. W okresie, w którym dopiero raczkował ludzie nie wiedzieli do końca jak podejść do nowego gatunku. Głośna i wulgarna (jak na tamte czasy oczywiście) muzyka jednak z czasem zdobywała ogromne liczby odbiorców. Za sprawą największych zespołów muzyka rockowa jest z nami do dzisiaj. Zmieniła się i to bardzo na przestrzeni tak wielu lat, ale nadal łatwo jest odróżnić gitarowe brzmienie, od innych bardziej elektronicznych utworów. Ostatnią zmianą jaka zaszła w muzyce rockowej był popularnych w latach 90 grunge. To ostatnia z większych zmian jaką mogliśmy zauważyć w muzyce rockowej. Nie ma niczego potem. Rock stoi nadal w miejscu i raczej nie widać nowych opcji. Wiele zespołów brzmi bardzo podobnie do siebie i brak tutaj jakiejkolwiek nowej inwencji i pomysłów. Podobnie jak rock, zaczynał również rap. Kultura Hip-Hop na samym początku swojego istnienia również nie miała zbyt dużego poklasku. Wszystko jednak zmieniło się i dzisiaj rap jest jednym z najbardziej popularnych gatunków muzycznych. Podbija listy przebojów w wielu krajach i najwięksi artyści zapełniają ogromne hale. Rap przejął miejsce rocka pod względem przekazu i swojego wydźwięku. Raperzy nie boją się poruszać tematów trudnych i teksty często są w pełni wolne od ograniczeń. W porównaniu do muzyki rockowej, rap jest znacznie bardziej wolny i pozbawiony granic wyrazu artystycznego. Nie ma tutaj jednak reguły. Wiele zależy od artystów i tego, co chcą przekazać swoim utworem. Mówi się, że muzyka trapowa jest pozbawiona większej ilości treści… i tak i nie. Wszystko zależy od wykonawcy, a rodzaj bitu nie ma tutaj większego znaczenia. Jednak jak wygląda sam proces tworzenia muzyki aktualnie? Wiele się zmieniło i sam proces często może dość mocno zaskoczyć.

Gitara

To już nie tylko sam instrument. Gitara jest też symbolem buntu i walki. Stare duże zespoły rockowe potrafiły za sprawą swojej twórczości przekazywać bardzo ważne dla społeczności danego kraju treści. Gitara to muzyka rockowa. Często to pierwsze skojarzenie. Jest ono jak najbardziej słuszne. Trzeba jednak pamiętać, że instrument ten jest obecnie wykorzystywany też w wielu produkcjach, które mocno odbiegają od starego rockowego sznytu. Warto jednak pamiętać, że obecni producenci są w pełni wolni. Wielu z nich tworzy muzykę i nie zwraca uwagi na to, żeby załapać się na zapisanie się w kanonie twórców zamkniętych w tworzeniu muzyki danego gatunku. Tym po części stał się obecnie rap. W bitach użyta jest masa instrumentów i finalny charakter utworu zależy od inwencji producenta, jak i samego rapera, który też niekoniecznie musi zawsze rapować na danym bicie. Śpiew w rapie też jest częstym zjawiskiem i na naszym polskim podwórku możemy zaobserwować wielu artystów, którzy parają się właśnie różnymi stylami jeżeli chodzi o ich wokal. Dobrze, ale wróćmy do gitary. Kiedyś instrument ten nagrywało się “na żywo” i często za jednym podejściem. Wymagało to dużego wkładu pracy od samego artysty, ale też od osób, które w studio były odpowiedzialne za sprzęt. Jeżeli porówna się możliwości, które były dostępne w drugiej połowie poprzedniego stulecia i te, które każdy z nas ma dziś w domu – to można się zdziwić. Obecnie każdy z nas w domu ma “niezwykłą” maszynę do rejestracji dźwięku, jaką jest komputer. Jeżeli dołożymy do tego mikrofon i dobry program, to mamy połączenie, które może dać nam dużo więcej możliwości, niż te, które mieli wyjadacze sceny rockowej dziesiątki lat temu. Nagrywanie było długie i często wymagało wielu podejść. Nie było możliwości mixu, jaki znamy teraz. Dźwięk był dużo bardziej brudny, ale prawdziwy i to dawało mu dużo klimatu. Z czasem technologia się zmieniała i instrumenty można było nagrywać z inny sposób. Obecnie nie potrzeba nam nawet instrumentów, żeby zrobić pełną płytę symfoniczną. Oczywiście, nie będzie to, to samo, ale i tak efekt robi duże wrażenie na słuchaczu, który często nie zdaje sobie sprawy, że nagranie, którego słucha powstało w domowym studio na minimalnej ilości analogowego sprzętu.

Poprawimy to

Mówi się, że wielu obecnych artystów nie posiada umiejętności, które niby pokazują na swoich produkcjach. Czasami jest to prawda, ale czy warta potępienia? Wszystko zależy jak zawsze, od podejścia do sprawy i tego, czego oczekujemy od danego twórcy. Jest jedną prawdą, że obecnie standardem jest nadawanie na wokal efektów, które jeszcze lata temu były czymś niedostępnym i wyśmiewanym. Czasy się zmieniają i trzeba zdać sobie sprawę z tego, że muzyka idzie razem z duchem nowych wynalazków. Jeżeli można zrobić coś ładniej i łatwiej, to dlaczego by nie? W sumieniu artysty, który tworzy muzykę z danym zamiarem leży to, czy jest to zgodne z jego przekonaniami. Wiele osób do dzisiaj nagrywa w sposób bardziej tradycyjny i gra koncerty, tak jak kiedyś. Jednym z przykładów takich zespołów jest Arctic Monkeys. Panowie ponad 10 lat grają rocka i raczej nie myślą o drastycznym zmienieniu swojego stylu. Koncerty są pełne energii i grane w stu procentach na żywo. Na wokalu nie słychać efektów, które rzucają się w uszy, a gitary brzmią dość surowo. Granie w sposób bardziej staromodny jest w pewien sposób obecnie – też odmianą stylu. To właśnie jest w tym piękne i daje ogromny wybór aktualnie działającym artystom. Istnieją specjalne narzędzia do tego, żeby nagrane ścieżki lekko “zniszczyć” i zasymulować czynnik ludzki w danym utworze. Czy ma to sens? Tak i jeżeli kompozycja znajduje odbiorcę i daje mu radość ze słuchania, to zawsze będzie miało to sens. Wiele zależy pod podejścia. Obecnie mix i master, który mamy dostępny w profesjonalnym studio daje nam masę możliwości. Możemy poprawiać wokale i usuwać błędy za pomocą wielu narzędzi stworzonych tylko do tego celu i to robić to tak, żeby słuchacz nie mógł usłyszeć danych napraw. Sprawa tego, czy nadal jest to prawdziwe jest bardzo indywidualna. Wielu artystów świadomie decyduje się na daną drogę.

Instrumenty

Obecnie każdy z nas ma dostęp do ogromnej ilości sprzętu muzycznego, który kiedyś mógł być tylko marzeniem, nawet dla znanych twórców. Sam rynek używany oferuje nam masę instrumentów, które możemy zakupić za stosunkowo małe pieniądze i sami cieszyć się ich działaniem. Jeżeli rynek jest tak otwarty dla amatorów, którzy nawet nigdzie nie wrzucają swoich nagrań, to jak ogromny jest ten dla producentów z doświadczeniem w tym temacie. Tutaj odpowiedź mamy zawartą w wielu aktualnie wychodzących piosenkach. Jakość jest można powiedzieć, że idealna. Instrumenty może kupić sobie każdy z nas i korzystać z nich dowoli. Istnieją całe sklepy ukierunkowane w danym temacie związanym z muzyką. Możliwości są obecnie ogromne. Każdy fan muzyki i aspirujący artysta ma pod względem czysto technologicznym i pod kątem wiedzy równe szanse. Warto o tym pamiętać, jeżeli chce się rozpocząć działanie w tym kierunku.

Koncerty

Jak to wygląda podczas koncertów? Tutaj wiele zależy od gatunku. Wyżej wymieniony zespół Arctic Monkeys gra np. w pełni na żywo i daje do tego niezłe show. Sprawa wygląda inaczej w przypadku raperów, o których nie można już zapominać w obecnych czasach podczas rozmów w temacie muzyki. Rap w pełni zasługuje obecnie na uwagę i niech zbiera z tego plony jak najdłużej. Oczywiście jeżeli muzyka bronił się swoją wartością. Bardzo dużo koncertów z udziałem raperów jako główne gwiazdy znacznie różni się od tych rockowych występów. Mamy tutaj czasami sytuację, w której na scenie jest jedna osoba. Artysta, który gra na podkładu, na którym są już nagrane jego wokale, a jego zadaniem jest ich podbicie nie jest obecnie czymś dziwnym. Wiele osób gra w ten sposób i sprawdza się to podczas koncertów, które są ukierunkowane po prostu na dobrą zabawę. Tutaj nie liczy się to jak czysto ktoś zaśpiewa, ale to żeby ludzie dobrze się bawili i spędzili ten czas w możliwie najbardziej rozrywkowy sposób. To ma swój urok. Wiele osób wyśmiewa tego typu zachowania. Moim zdaniem na wszystko jest miejsca i jeżeli ktoś lubi tego typu występy to nie mamy prawa mu tego zabronić. Być może za kilka lat do mody wróci granie bez używania żadnych efektów i z bandem w tle.

Gdzie się podział duch rocka…

Teraz artysta, który wykonuje utwór w pełni na żywo jest czymś rzadziej spotykanym. Kwestie moralności takiego działania leżą już po stronie samego zamieszanego w ten jakże straszny proceder. Oczywiście obecnie działają artyści, którzy są niezwykle uniwersalni i utalentowani zarazem. Działanie na wielu płaszczyznach i umiejętność wpasowania się w aktualnie sprawdzające się trendy jest bardzo ważne. Wielu artystów, którzy są obecnie popularni czerpie z dawnych wartości. Można zauważyć, że często mają oni dużo większy szacunek starszego pokolenia. Nie ma tutaj niczego dziwnego. Ludzie przyzwyczajają się do danego stylu i rozwiązań, jednak otwarta głowa w aktualnych czasach może przynieść również dużo korzyści pod względem odkrywania nowej muzyki w danym klimacie. Muzyka zmienia się, ale nadal czerpie wartości z dawnych dzieł.

Kultura zmienia się i trzeba często po prostu otworzyć się na coś nowego, jeżeli szuka się nowych wrażeń artystycznych. Warto poznać dany temat i potem wysnuwać dane słuszne, lub nie wnioski. Muzyka na pewno jeszcze nas zaskoczy. Obecne pokolenie pewnie pokaże nam wiele nowych brzmień, wystarczy na nie poczekać i dać im szansę. Zmiana, która łączy się z szacunkiem do klasyki może przynieść sporo wartości dla słuchacza na całym świecie.

Dodaj komentarz