HTML, JAVA czy FLASH – co wybrać tworząc stronę

Zastosowanie nowych technologii w edukacji wczesnoszkolnej

Wybór technologii wykonania strony firmowej jest często marginalizowany przez zleceniodawców. Dzieje się tak głównie na skutek braku dostatecznej wiedzy oraz ulegania propozycjom firm/osób świadczących usługi budowy stron. Technologia którą wybierzemy będzie miała daleko idące konsekwencje. Poza oczywistymi skutkami takimi jak wygląd strony internetowej oraz możliwość jej edycji wybrana technologia wpłynie na naszą obecność w wyszukiwarkach. Poniżej omówię najpopularniejsze technologie wykorzystywane do budowy stron internetowych z naciskiem na ich wady i zalety a także możliwości jakie oferują.

AJAX/HTML/XHTML

To najpopularniejsze i jednocześnie najprostsze w implementacji technologie budowy stron internetowych. Poprawne użycie składni i niepowtarzalna treść stron niemal gwarantują dobrą widoczność w wyszukiwarkach. Dzieje się tak dlatego, że cała treść stron jest zapisana w jawnej, możliwej do odczytania postaci i może zostać poprawnie zinterpretowana i zindeksowana przez roboty wyszukiwarek. Osiągniecie zadowalającego graficznie rezultatu wymaga od twórcy bardzo dobrej znajomości wybranych języków oraz niuansów przeglądarek internetowych które różnią się między sobą sposobem interpretacji wielu elementów kodu.

FLASH

Strony zbudowane w całości we Flashu cechuje zazwyczaj bogactwo oprawy audiowizualnej. Dobrze wykonana strona oparta o tę technologię przyciąga uwagę użytkownika i pozwala na prezentację treści w sposób bardzo atrakcyjny. Możliwość prezentowania treści w postaci animacji wraz z towarzyszącą jej ścieżką dźwiękowa jest niekwestionowanym atutem. Nie jest jednak tak pięknie na całej linii. Koszt wytworzenia stron we Flashu może być wyższy niż pisanych np. w HTML z powodu konieczności posiadania przez twórcę stosownej licencji na wykorzystywane oprogramowanie. Do utrzymania takiej strony nie będziemy potrzebowali żadnego specjalnego serwera – należy się jednak przygotować na poważne obciążenie transferu ponieważ pliki wykonywane będą przesyłane w całości do klienta. Praktycznie cała zawartość strony znajduje się w plikach .swf – nie pozwala to robotom wyszukiwarek na poprawną indeksację zawartości. Wybór tej technologii zmusza również użytkownika końcowego do instalacji plugin`u Flash w swojej przeglądarce. Plugin ten jest bardzo popularny jednak narażamy się na utratę klientów którzy z pewnych powodów nie korzystają z tej wtyczki. Kłopotem mogą okazać się również zmiany na stronie. Pilne wprowadzenie zmian w sytuacji gdy nie mamy mechanizmu do zarządzania treścią (chociaż istnieją CMS`y również w tej technologii) może drastycznie wydłużyć czas wprowadzania zmian oraz wiążący się z tym koszt.

JAVA/.NET

Strony oparte na specjalistycznych technologiach mają tyle samo zalet co wad. Niekwestionowaną zaletą jest możliwość wykorzystania specjalistycznych funkcji umożliwiających budowę zaawansowanych systemów informatycznych. Technologie te wykorzystują m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i biura podróży. Możliwości w zakresie funkcjonalności są praktycznie nieograniczone. Z drugiej strony – wprowadzanie zmian i poprawek jest bardzo praco- i czasochłonne, a przez to kosztowne. Nawet kosmetyczne zmiany wymagają od administratora wiedzy i doświadczenia – z tego względu technologie te nie są polecane dla małych  i nie mogących sobie pozwolić na utrzymanie pionu IT przedsiębiorstw.

 

Dodaj komentarz