Blockchain to technologia pozwalająca na zapis danych w postaci ciągu „bloków” ułożonych chronologicznie. Ponadto pozwala każdemu użytkownikowi Sieci na dostęp do historii operacji bez zbędnych pośredników. Po raz pierwszy technologia blockchain używana była do transakcji kryptowalutą bitcoin odnosząc bardzo dobre rezultaty.
Nic więc dziwnego, że technologią tą zaczął interesować się sektor finansowy w kontekście bankowości tradycyjnymi walutami. W tej dziedzinie blockchain miałby bardzo podstawowe zastosowanie – przekazywanie pieniędzy z punktu A do punktu B. Nic w tym szczególnego. Oczywiście poza tym, że blockchain całkowicie zmieniłby funkcjonowanie bankowości.
Serce bankowości
Wprowadzenie technologii blockchain oznaczałoby przede wszystkim decentralizację światowej bankowości. Obecnie wszelkie dane bankowe dotyczące dokonywanych transakcji oraz tożsamości klientów przekazywane są do miejsca które można nazwać „głównym serwerem”. Stanowi on centrum całego systemu bankowego i jako taki jest pilnie strzeżony. Mało kto ma do niego dostęp, dlatego transakcje bankowe wymagają pomocy pośredników (np. podczas księgowania przelewu). Z tego powodu banki ponoszą większe koszty.
Blockchain ma zmienić ten stan rzeczy. To technologia znana z transakcji kryptowalutą będzie zapisywała wszelkie dane dotyczące przelewów użytkownika. Do zasobów aplikacji będzie miał dostęp każdy komputer podłączony do systemu – zniknie więc centrum bankowości w dzisiejszym rozumieniu.
Blockchain – jak działa?
Zasada działania blockchain w bankowości będzie bardzo prosta. Wyobraźmy sobie, że klient A pragnie przesłać pieniądze klientowi B za pośrednictwem Internetu w specjalnie stworzonej aplikacji. Przeprowadza transakcje, która w systemie przedstawiona jest jako blok danych. Blok przekazywany jest do osób uczestniczących w transakcji na urządzenia mobilne, gdzie muszą oni potwierdzić prawdziwość operacji. Gdy tak się stanie, operacja zostaje zaakceptowana, blok umieszczany jest w systemie bankowości (wśród innych bloków), a pieniądze trafiają do klienta B. Wszystko to dzieje się szybko, bez komplikacji i uczestnictwa osób trzecich. Przelew bankowy zostaje w pełni zautomatyzowany.
Obopólne korzyści
Oprócz wygody i szybkości technologia blockchain w bankowości przynieść może także inne korzyści. Dostępny powszechnie zapis danych transakcyjnych może stanowić świetne źródło informacji dla ubezpieczycieli czy w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. Wielce prawdopodobne, że taki system ograniczy dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu do absolutnego minimum – potwierdzenie wiarygodności klienta w stosunku do banku będzie szczegółowo zawarte w systemie.
Dla samych banków jest to oczywiście ogromna korzyść, podobnie jak oszczędności jakie będzie nieść ze sobą takie rozwiązanie. Jednak przed wprowadzeniem tej rewolucyjnej technologii sektor bankowy czeka nie lada wyzwanie: zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń dla danych klientów i transakcji. Pierwsze testy systemu przeprowadzają już Deutsche Bank, Sandanter czy ING – na oficjalne uruchomienie technologii w bankowości trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Jak przewidują specjaliści, jest to kwestia ok. 5 lat.