Ilu użytkowników, tyle opinii na temat urządzeń, z których korzystają. W przypadku telefonów komórkowych ocena jakości sprzętu jest o tyle trudna, że obecnie są to wielofunkcyjne urządzenia, które zastępują nam aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki i komputer. Co więc wyróżnia kompletny smartfon i w jakiej cenie można dokonać zakupu takiego urządzenia?
Wysokiej jakości obudowa
Często już na pierwszy rzut oka będziemy w stanie stwierdzić, czy dany produkt prezentuje wysoką jakość. Obudowa telefonu, czyli materiały z jakich jest wykonany i ich spasowanie, a także ogólny design, są wizytówką danego modelu. Spodziewamy się wykonania w pewnej części z metalu (np. szczotkowanego aluminium), co zdecydowanie polepsza wrażenia obcowania z telefonem. Zastosowane szkło powinno posiadać hartowaną powierzchnię, która ochroni nasz cud techniki przed zarysowaniami. Dobrze spasowana i zaprojektowana w przemyślany sposób obudowa może charakteryzować się zwiększoną odpornością na warunki atmosferyczne, na przykład na zalanie wodą.
Ostry obraz, żywe kolory
Ekran telefonu to jeden z najważniejszych elementów. To na nim przeglądamy multimedia, jest interfejsem umożliwiającym obsługę większości funkcji. Większość pożądanych telefonów komórkowych posiada ekrany w technologii AMOLED, która cechuje się nieskończonym kontrastem (kolor czarny wygląda jak wygaszony ekran) i bardzo żywymi kolorami, które robią ogromne wrażenie. Kolejną cechą ekranu jest komfortowa obsługa dotykowa. Od smartfona oczekujemy dobrej reakcji na dotknięcie, jednak bez nadmiernie częstego uruchamiania funkcji w sposób niezamierzony (np. gdy telefon jest w kieszeni).
Wydajność telefonu
Zaawansowany użytkownik nowoczesnego telefonu komórkowego zawsze oczekuje najwyższej wydajności urządzenia. Zastosowanie nowoczesnych podzespołów, szybkiego procesora i wystarczającej ilości pamięci RAM pozwala na płynną pracę systemu operacyjnego (Android, iOS) w każdych warunkach. Nawet wtedy, gdy w tle pracuje wiele aplikacji.
Aparat w telefonie, który zastąpi lustrzankę
Od kilku lat wbudowane w komórki aparaty fotograficzne prezentują naprawdę wysoki poziom. W ciągu dnia większość telefonów, nawet z niższej i średniej półki, robi przyzwoite zdjęcia, które jeszcze kilka lat wcześniej nie były możliwe do wykonania przez amatora nawet przy użyciu aparatu cyfrowego. Sztuczna inteligencja zaimplementowana w aplikację aparatu wspomaga użytkownika wybierając za niego odpowiednie nastawy aparatu.
Dziś wiele telefonów posiada więcej, niż jeden obiektyw. Umożliwia to wykonanie zdjęcia z użyciem szerokiego kąta widzenia aparatu (niczym w kamerach sportowych, np. GoPro), zdjęć makro lub korzystanie z bezstratnego przybliżenia – zoomu optycznego.
Niektórzy producenci smartfonów decydują się na podjęcie współpracy z firmami znanymi z branży fotograficznej, np. Carl Zeiss (w przypadku Sony) lub Leica (w telefonach komórkowych Huawei). Logo znanej marki w okolicach obiektywu telefonu może być obietnicą możliwości zrobienia nim wyśmienitych fotografii.