Technologia 4K co to jest i czy się opłaca?

Technologia 4K co to jest i czy się opłaca?

Jeszcze nie tak dawno temu szczytem technologii były ciężkie, małe telewizory kineskopowe, dzisiaj zaś mamy już do czynienia z ultra płaskimi kilkudziesięciocalowcami. Mogłoby się wydawać, że osiągnęliśmy już limit i nic więcej zrobić się nie da. Mimo to wciąż myśli się nad tworzeniem coraz to nowszych i lepszych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia 4K, która co prawda znana jest już od kilku lat, ale dopiero od niedawna zaczęła gościć w większej ilości polskich domów. Tylko pojawia się pytanie technologia 4K co to jest? W czym jest ona lepsza od poprzedników? Czy warto kupić telewizor 4K?

Co to 4K w telewizorze?

4K to oznaczenie mające informować konsumenta, że dany telewizor mieści na ekranie 4 tysiące pikseli. Oznacza to ponad dwukrotnie wyższą rozdzielczość niż ta w telewizorach Full HD i w związku z tym lepszą jakość obrazu. Nawet największy laik powinien gołym okiem być w stanie dostrzec różnicę między jedną a drugą rozdzielczością, chociaż są tacy, którzy czują się usatysfakcjonowani Full HD i nie zależy im na jeszcze większej liczbie detali na ekranie. Warto bowiem zaznaczyć, że Full HD wciąż cieszy się dużą popularnością wśród nabywców telewizorów i całkiem słusznie – ceny są coraz bardziej rozsądne, a jakości obrazu w Full HD nie można wiele zarzucić.

Jak oglądać programy w 4K?

Tutaj właśnie leży pies pogrzebany tej technologii w Polsce. Nie ma bowiem znaczenia, czy mamy telewizor 4K czy nawet 8K, biorąc pod uwagę, że w telewizji programy emitowane są w 1080p (albo nawet i nie). Nasze doświadczenie nie będzie w niczym lepsze, niż gdybyśmy mieli po prostu telewizor Full HD. Oczywiście można oczekiwać, że wraz z biegiem lat coraz więcej seriali i filmów wyświetlanych będzie właśnie w rozdzielczości 4K, ale trochę sobie na to jeszcze bez wątpienia poczekamy. Nie oznacza to jednak, że telewizory 4K są póki co kompletnie bezużyteczne. Amazon czy Netflix oferują dostęp do biblioteki mediów w rozdzielczości 4K, aczkolwiek nie są to tanie usługi.

Czy warto kupić telewizor 4K?

To zależy od tego, czy w ogóle będziemy mieli na nim coś do oglądania w 4K. Jeśli nie, to póki co jest to tylko stratą pieniędzy. Programy w telewizji obejrzymy w końcu w takiej samej jakości na telewizorze Full HD. Do tego zanim zaczną się tam pojawiać programy emitowane w 4K, cena telewizorów o takiej rozdzielczości niewątpliwie jeszcze bardziej spadnie. Obecnie telewizory 4K to bardziej gratka dla zapalonych kinomaniaków, a nie typowych Polaków.

Warto wiedzieć technologia 4K co to jest, choćby po to, aby rozumieć o co chodzi w reklamach telewizorów 4K, które ciągle można zobaczyć w telewizji. Póki co wciąż jest to bardziej ciekawostka i chwyt marketingowy niż coś rzeczywiście użytecznego.

Dodaj komentarz