O czym warto wiedzieć przy korzystaniu z drukarki 3D

O czym warto wiedzieć przy korzystaniu z drukarki 3D

 

 

O czym warto wiedzieć przy korzystaniu z drukarki 3D

Drukarka 3D to popularne w ostatnich latach urządzenie, które może służyć do stworzenia niemal każdego niedużego zwykle plastikowego przedmiotu. Daje to mnóstwo możliwości od tworzenia własnych figurek i zabawek po tworzenie przedmiotów codziennego użytku.

Historia druku 3D

Pierwsza technika drukowana przestrzennego opracowana została w 1984 przez Chucka Hulla. To był dopiero początek rozwoju druku 3D, powstało wiele różnych metod drukowania przestrzennego, ale przez długi czas każda z tych metod była z powodu ogromnego kosztu niedostępna dla zwykłych ludzi. Drukowanie przestrzenie było używane zwykle w fabrykach do produkcji przedmiotów, które nie mogą powstać w żaden inny sposób albo inny sposób byłby po prostu za kosztowny. Dopiero w 2006 roku powstał pierwszy projekt drukarki do prywatnego druku 3D. Od tamtego czasu druk przestrzeni stał tak łatwo dostępny, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo osób może sobie na taką drukarkę pozwolić.

Rodzaje druku przestrzennego

 Drukowanie w 3D to nic innego jak tworzenie przedmiotów przy pomocy maszyny nakładającej wybrany materiał w dokładnie zaprogramowany sposób mający na celu stworzyć wybrany przez siebie przedmiot. Ale istnieje wiele rodzaju druków 3D, każda z tych metod ma swoje mocne i słabe strony, ale każda jest w dzisiejszych czasach wykorzystywana w mniejszym lub większym stopniu, tymi metodami są: 

  • FDM (ang. Fused Deposition Modelling) – ta metoda polega na tym ze termoplastyczny materiał jest wyciskany przez dysze, po czym zastyga.

    • MJP (ang. Multi Jet Printing) – napylany cienkimi warstwami fotopolimer utwardza się światłem UV.

    • CJP (ang. Color Jet Printing) – w tej metodzie używa się barwionego tuszem gipsowego proszku.

    • DLP (ang. Digital Light Processing) – utwardza się materiału światłoczułe (fotopolimery) przy pomocy światła projektora.

    • SLA (ang. Stereolitografia) – żywica utwardza światłem lasera.

    • SLS (ang. Selective Laser Sintering)– cienkie warstwy proszku budulcowego przy pomocy lasera są z sobą stapiane.

    • DMLS (ang. Direct Metal Laser Sintering) – metalowy proszek topi się laserem o dużej mocy. Jest to drukowanie 3D przy użyciu metalu.

    • Binder Jetting – proszek metaliczny lub piaskowi jest ze sobą łączony za pomocą ciekłego spoiwa. 

 Obsługa drukarki 3D

Drukarka 3D to dosyć skomplikowane urządzenie mimo tego, że jej jedynym zadaniem jest tworzenie przedmiotów, ale by stworzyć cokolwiek potrzeba trochę wysiłku w to włożonego. By stworzyć jakiś obiekt, trzeba najpierw pobrać i zainstalować specjalny program do projektowania obiektów 3D. Oczywiście istnieją też gotowe projekty do pobrania w internecie. Potem trzeba przesłać projekt obiektu, który chce się wydrukować do odpowiednio przygotowanej drukarki. Warto pamiętać, że im lepiej drukarka jest ustawiona, tym lepsza jest jakość druku. Każdy rodzaj druku 3D  jest inny, dlatego zawsze warto o tym poczytać.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz