Koszt odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku

Koszt odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku

Chociaż awaria dysku jest niewątpliwie wydarzeniem frustrującym, sama w sobie nie stanowi ona ogromnej tragedii. W końcu dysk można stosunkowo niewielkim kosztem wymienić. Gorzej z danymi, które się na zepsutym dysku znajdowały. Niestety, naprawa dysku i przywrócenie go do pełnej sprawności w większości przypadków nie będzie możliwe. Za to odzyskanie danych powinno być wykonalne, chociaż często przy tym bardzo drogie i czasochłonne. Wobec tego jaki jest koszt odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku?

Najtańsza będzie naprawa uszkodzeń logicznych

Za uszkodzenie logiczne dysku może być uznane chociażby uszkodzenie poszczególnych partycji czy sformatowanie go. To właśnie odzyskanie danych z takiego dysku będzie najprostsze, najszybsze i w związku z tym najtańsze (chociaż wciąż nie tanie).

Za taką usługę powinniśmy zapłacić około 300-400 złotych. Jeśli dysk nie był bardzo pojemny, jest szansa, że już nawet ta najniższa możliwa kwota przewyższy jego wartość. Warto się wobec tego porządnie zastanowić, czy te dane są nam tak bardzo potrzebne i czy mimo wszystko przypadkiem ich gdzieś jeszcze nie zapisaliśmy.

Uszkodzenie elektroniki może nadwyrężyć budżet

Uszkodzenie elektroniki dysku będzie już wydatkiem w okolicach 400-600 złotych. Dużo tutaj zależy od rozmiaru dysku i jego interfejsu.

Najtańsze będzie odzyskanie danych z 2,5 oraz 3,5 calowych dysków z interfejsami SATA. Nieco więcej zapłacimy za odzyskanie danych z 2,5 calowych dysków USB. Najwyższy koszt odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku tyczy się 3,5 calowych dysków z interfejsem IDE.

Uszkodzenia mechaniczne są najbardziej kosztowne

Bardzo ciężko jest odzyskać dane z uszkodzonych mechanicznie dysków. Jest to trudne i czasochłonne, a do tego wymaga poświęcenia innych dysków, aby wykorzystać ich części do czasowego przywrócenia sprawności w dysku, z którego chcemy odzyskać dane.

W zależności od rodzaju i rozległości uszkodzenia mechanicznego za odzyskanie danych z dysku zapłacimy od 700 do nawet kilku tysięcy złotych. Niezwykle kosztowna będzie zwłaszcza wymiana uszkodzonych głowic.

Czy można samodzielnie odzyskać dane z dysku?

Jeśli nie zależy nam tak bardzo na znajdujących się na dysku danych i nie chcemy lub nie możemy zapłacić profesjonaliście, możemy podjąć próbę samodzielnego odzyskania danych. Powinniśmy przy tym posiłkować się rzetelnymi poradnikami stworzonymi przez ekspertów. Warto pamiętać, że naprawa dysku w większości przypadków będzie niemożliwa, a odzyskanie danych też dla laika może być bardzo trudne.

Dodaj komentarz