HDD czy SSD – czym te dyski się różnią i który wybrać?

HDD czy SSD – czym te dyski się różnią i który wybrać?

Nie trzeba być znawcą technologii i komputerów, żeby wiedzieć, że w każdym z nich znajdować się musi dysk. Na nim przechowujemy system operacyjny, a także wszelkie gry, programy, dane i co tylko nam przyjdzie do głowy. Jeśli chcemy mieć do tego wszystkiego stały dostęp, nie może w końcu sobie istnieć w próżni – gdzieś musi być przechowywane. Wybierając dysk, zwracamy uwagę na ogół przede wszystkim  na pojemność – tak, jest ona oczywiście ważna. Czy jednak tylko ona? Tego dowiecie się czytając dalej ten artykuł. Jeśli zadajcie sobie pytanie HDD czy SSD – co jest lepsze to zdajecie sobie już z pewnością sprawę z tego, że istnieją co najmniej dwa rodzaje dysków – dyski SSD i dyski HDD. Czym się one różnią i który z nich jest lepszy?

Dyski HDD – czym są?

Dyski Hard Drive, czyli HDD są tymi tradycyjnymi, które spotkać można już od dawna. W ostatnich latach znacznie potaniały i tak naprawdę nawet takie o pojemności 2TB są już stosunkowo tanie, kiedy jeszcze jakiś czas temu musielibyśmy za nie zapłacić małą fortunę. HDD zawiera w sobie kolisty talerz, na którym przechowywane są dane. Rzeczony talerz obraca się, dzięki czemu możliwe jest odczytanie lub zapisanie na nim kolejnych danych przez ramię głowicy. Brzmi to może dość skomplikowanie, ale tak naprawdę nie jest dla nas szczególne istotne. To, co musimy wiedzieć, to fakt, że im szybciej obraca się talerz, tym szybciej działa dysk.

Jakie to ma znaczenie dla użytkownika? Szybszy dysk oznacza szybsze ładowanie zainstalowanego na nim systemu operacyjnego, a także gier i aplikacji. Szybkość dysku ma chociażby ogromny wpływ na to, w jakim czasie komputer będzie gotowy do działania po jego włączeniu, czy też jak długie będą ekrany ładowania w grach, kiedy to doczytywane są dodatkowe dane.

Stare dyski HDD używały portu IDE, żeby połączyć się z płytą główną komputera, ale w zasadzie już się tego nie spotyka. Obecnie wykorzystuje się połączenie SATA. Jeśli zależy nam na jak najszybszym dysku HDD, powinniśmy szukać takiego legitymującego się połączeniem SATA III, czyli najnowszą jego wersją. Jednak nawet najszybsze na rynku dyski HDD nie powalają już szybkością, dlatego też nie są bardzo wymagające finansowo. W zamian za mniejszą wydajność otrzymujemy w tej samej cenie znacznie większą pojemność.

Czym różnią się dyski SSD?

Dyski SSD (Solid State Drive) nie są jakąś zupełnie nową technologią, która pojawiła się znikąd i w szybkim czasie podbiła świat. Na rynku były dostępne już od lat, ale odstraszała ich horrendalnie wysoka cena. Wciąż są one kosztowne w porównaniu do dysków HDD, ale mimo wszystko staniały, w związku z tym spotkać je można w większości współczesnych laptopów, a gracze komputerowi także na ogół decydują się na dysk SSD. Jeśli nie mają funduszy na taki o dużej pojemności, często stosowanym rozwiązaniem jest zakup dwóch różnych dysków: dysku SSD o małej pojemności, na przykład 128 lub 256GB, przeznaczonego głównie na system operacyjny, oraz pojemnego dysku HDD na inne dane.

Dyski SSD działają w zupełnie inny sposób niż dyski HDD. Nie mają poruszającego się talerza, a za to używają technologi pamięci flash NAND. Im więcej chipów pamięci NAND ma dany dysk, tym większa będzie jego pojemność. Aktualnie spotkać można dyski SSD o pojemności nawet 1 lub 2TB, więc pod tym względem wcale nie muszą odstawać od swoich konkurentów – jedynym problemem jest ich cena.

Który dysk wybrać – HDD czy SSD?

Dyski SSD są przeznaczone dla osób, którym zależy na dużej wydajności (wysokiej prędkości odczytu i zapisu), a mniejszą wagę ma dla nich cena. Jak już zostało wspomniane, dyski HDD kosztują mniej, ale są także wolniejsze. Wszystko zależy więc od zasobności naszego portfela, a także tego, ile przestrzeni potrzebujemy. Ideałem byłoby posiadanie samych bardzo pojemnych dysków SSD, ale mało kogo na to stać. Rozwiązaniem może być to, co zostało wspomniane wcześniej, czyli użycie dwóch dysków – jednego pojemnego HDD do gier, zdjęć, muzyki i wszystkiego innego, oraz jednego budżetowego dysku SSD do systemu operacyjnego.

Dodaj komentarz