Z czego znany jest Mińsk Mazowiecki?

Z czego znany jest Mińsk Mazowiecki?

Mińsk Mazowiecki to miasto liczące blisko 41 tysięcy mieszkańców, należące administracyjnie do województwa mazowieckiego. Znajduje się tutaj także siedziba powiatu mińskiego. Aby poznać najnowsze wiadomości Mińsk Mazowiecki warto śledzić informacje, które pojawiają się na portalu minski24.pl. Z czego słynie to miasto i co warto tutaj zobaczyć w trakcie jego zwiedzania?

​Pałac Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim

Ten zabytkowy pałac pochodzący z XVII wieku jest niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną w mieście. Zwiedzać można zarówno sam pałac, jak i obszerny park, który stanowi część tego kompleksu. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i po dziś dzień zachował w sobie wiele różnych stylów z dawnych epok, między innymi styl barokowy, rokoko lub klasyczny. Druga wojna światowa doprowadziła do jego istotnych zniszczeń i dopiero w roku 1987 została zakończona jego właściwa rekonstrukcja, dzięki której możemy go podziwiać w takiej formie w jakiej występuje po dziś dzień. W budynku pałacu znajduje się między innymi Miejska Biblioteka Publiczna, a także siedziba Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. W głównej części obiektu znajduje się Miejski Dom Kultury. W niektórych pokojach znajduje się też kilka ciekawych wystaw dla osób spragnionych dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca. Warto również dodać, że teren okalający pałac to największy obszar zieleni, który znajdziemy w centrum Mińska Mazowieckiego. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy bardzo upodobali sobie to miejsce na spacery. Przemierzając alejkami można podziwiać rozbudowany drzewostan i podziwiać płynącą przez park rzekę Srebrną. Dla najmłodszych przewidziano również odrębny obszar, który został zagospodarowany jako plac zabaw dla dzieci.

​Muzeum Ziemi Mińskiej

W roku 2005 zostało otwarte znajdujące się w mieście muzeum stanowiące miejską jednostkę organizacyjną. W budynku muzeum można zobaczyć wystawy nawiązujące do dawnych czasów miasta. Osoby, których pasją jest historia mogą naocznie przekonać się o tym w jaki sposób wyglądało codzienne życie w mieście przed wieloma laty. Wśród stałych wystaw warto zwrócić uwagę między innymi na takie ekspozycje jak na przykład zrekonstruowany zakład zegarmistrzowski rodziny Dąbrowskich w jednym z pokoi muzeum, życie nauczycieli w II Rzeczpospolitej, informacje i zdjęcia oraz dyplomy nawiązujące do historii Ochotniczej Straży Pożarnej powstałej w roku 1881. Unikatowym i niezwykle ciekawymi obiektami do zobaczenia w tym muzeum są również liczne rzeźby Louisa Długosza.

Dodaj komentarz