Xbox Cloud Gaming, czyli granie w chmurze

Xbox Cloud Gaming, czyli granie w chmurze

Już dziś każdy posiadacz nowej konsoli Series X lub Series S może przetestować Xbox Cloud Gaming. Jest to funkcja grania w chmurze w swoje gry z konsoli na laptopie, komputerze stacjonarnym lub na telefonie. Usługa Cloud Gamingu polega na streamowaniu gier, czyli na prowadzeniu rozgrywki na danym urządzeniu bez konieczności instalowania gier i posiadania wysokiej klasy sprzętu koniecznego do uruchomienia najbardziej zaawansowanych graficznie tytułów. Obraz przekazywany jest na nasze urządzenie z serwerów Microsoftu, które odpowiedzialne są za wygenerowanie odpowiedniej mocy obliczeniowej. Usługa jest nadal w fazie beta, jednak nie odstaje ona jakością od konkurencji takiej jak, chociażby Google Stadia. Cloud Gaming to rewelacyjny prezent dla graczy z całego świata.

Jak zagram w chmurze?

Aby skorzystać z Cloud Gaming, należy przede wszystkim zacząć od pobrania aplikacji Xbox na urządzenie, na którym chcemy zagrać. Testowaliśmy rozgrywkę z przeglądarki i wypada ona słabiej z optymalizacją w porównaniu do aplikacji. Kolejna sprawa to nasze połączenie internetowe. W przypadku PC i laptopów potrzebujemy połączenia 5G oraz prędkości minimum 20 mb/s. W przypadku telefonów prędkość minimalna to 7 mb/s. Oczywiści jakość rozgrywki będzie tym lepsza im szybsze i stabilniejsze połączenie mamy. Kolejna ważna sprawa to podłączony do urządzenia, na którym chcemy zagrać, pad do Xboksa. Aplikacja sama poinformuje nas czy wykryła kontroler, w innym wypadku nie będzie chciała uruchomić nam gry. Podczas naszych testów mieliśmy problemy z połączeniem kontrolera Xbox Elite 2, rozgrywka była możliwa tylko, kiedy pad był połączony do laptopa po kablu. Ostatnim warunkiem do spełnienia, aby zagrać na Cloud Gaming to posiadanie aktywnej usługi Xbox Game Pass Ultimate. To właśnie z tej biblioteki gier będziemy korzystać, dlatego subskrypcja jest tak ważna.

W co zagram w chmurze?

W tym momencie dostępnych jest ponad 100 gier, w które zagramy w chmurze. Oczywiście lista lista jest ciągle powiększana i w ciągu roku liczba dostępnych produkcji może się podwoić. Każdy tytuł, który uruchomimy, będzie posiadać cały nasz dotychczasowy postęp, tak samo jest z ustawieniami i preferencjami. Cloud Gaming to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby kontynuować swoją przygodę w grze poza domem, czy to na służbowym wyjeździe, czy też wakacjach.

Ile zapłacę za Cloud Gaming?

Tak jak w przypadku rozgrywki online na konsoli potrzebujemy Live Gold, tak w tym wypadku wymagany jest Game Pass Ultimate. Koszt subskrypcji to 54,99 zł miesięcznie. W ramach tego otrzymujemy dostęp do całej biblioteki na konsoli i PC, ponadto otrzymamy w tej cenie Live Gold. Cena usługi zależy też od regionu, w jakim go kupujemy. Na przykład Game Pass Ultimate Turcja można kupić dużo taniej. Jest to całkowicie bezpieczny i bezproblemowy sposób, który do wykorzystania wymaga jedynie darmowego VPN-a.

Dodaj komentarz