Wydruk cyfrowy – jak przygotować plik do druku?

Wydruk cyfrowy – jak przygotować plik do druku?

Odpowiednie przygotowanie pliku do druku to podstawa. Dzięki temu uda się osiągnąć optymalne rezultaty, zgodne z oczekiwaniami klienta, a więc jest to kwestia, o którą zdecydowanie warto zadbać. Jeśli jednak ktoś po raz pierwszy korzysta z usługi druku cyfrowego, może nie wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo trudne, chociaż oczywiście początkowo może zająć więcej czasu, a w przypadku drukowania później kolejnych ulotek czy banerów przygotowanie pliku powinno już zająć nieco krócej. Najważniejsze wskazówki znajdziecie poniżej.

Wydruk cyfrowy – do czego się przydaje?

Wydruk cyfrowy ma naprawdę wiele zastosowań, w związku z czym często korzystają z niego firmy działające w różnych branżach, a niekiedy także osoby prywatne. Wśród najpopularniejszych produktów drukarni cyfrowych można wymienić katalogi, naklejki (w tym m.in. plomby i hologramy) oraz ulotki i plakaty.

Drukarnie przygotowują także wizytówki, zaproszenia, certyfikaty, dyplomy, kalendarze i wiele, wiele innych. Druk cyfrowy cieszy się taką popularnością choćby z uwagi na szybki czas jego realizacji, ale też wysoką jakość wydruku oraz duże możliwości personalizacji.

Jak właściwie przygotować plik do druku cyfrowego?

Proces przygotowania pliku do druku cyfrowego będzie nieco różnił się w zależności od formatu pliku. Najczęściej spotykane typy i formaty to PDF, JPG, TIF oraz Corel Draw. Dodatkowo, każda drukarnia cyfrowa może mieć swoje indywidualne preferencje i zalecenia, dlatego warto szukać szczegółowych informacji właśnie na stronie dobrej drukarni, takiej jak przykładowo https://cyfrowo.com.pl/. W razie problemów z dostosowaniem pliku można też skontaktować się z ekspertami i poprosić o pomoc.

Przede wszystkim niezależnie od formatu będzie trzeba zadbać o dodanie do pliku tzw. spadów. Model barw najczęściej wykorzystywany w drukarniach cyfrowych to CMYK. Warto pamiętać o takich kwestiach, jak zachowanie minimalnej grubości linii wskazanej przez drukarnię. Podobnie w przypadku rozdzielczości bitmap – zwykle preferowana rozdzielczość jest nieco większa dla formatów JPG i TIF niż PDF czy CDR (Corel Draw).

Warto pamiętać nie tylko o oficjalnych wymaganiach, ale także dobrych zwyczajach, które ułatwią pracę drukarni i dadzą większą pewność, że wydruk zostanie wykonany prawidłowo. Chodzi tutaj przykładowo o to, aby numerować strony (jeśli zamawiane są wydruki wielostronicowe, a więc choćby katalogi różnego typu) – dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że strony zostaną wydrukowane nie po kolei.

Dodaj komentarz