Próbki zdjęć iPhone 7 Plus pokazują efekt bokeh

Próbki zdjęć iPhone 7 Plus pokazują efekt bokeh

Jeżeli o aparacie w iPhone 7 mówi się, że zmienia grę, to konfiguracja dwóch aparatów w iPhone 7 Plus otwiera własne, elitarne rozgrywki. Można powiedzieć, że jest to wystarczająco dużo jak na aparat, który został umieszczony w urządzeniu mobilnym i nie będzie przeznaczony do profesjonalnych celów, a uchwycenia kilku ujęć “na szybko”.

Bokeh – tak nazywają się artystyczne rozmycia w tle, które dają niesamowite efekt zdjęcia. Efekt ten jest często stosowany, aby wyróżnić temat fotografii, co sprawia, że idealnie nadaje się do portretów. Najlepiej widać to jeśli zdjęcie zrobione jest za pomocą wysokiej jakości aparatu wyposażonego w obiektyw szerokokątną przysłoną. Kilka telefonów w przeszłości próbowało go naśladować ten efekt używając różnych sztuczek, najczęściej służył do tego drugi aparat do oceny głębi. Niestety, żadnemu z tych telefonów nie udało się uzyskać zamierzonego efektu W wielu przypadkach, bokeh wykonane w oprogramowaniu wygląda wymuszenie i sztucznie.

Co ciekawe, iPhone 7 Plus może być pierwszym telefonem, który faktycznie wytwarza przyjemne dla oka bokeh. Możemy na razie sądzić tak jedynie po próbkach zdjęć, które Apple zaprezentowało podczas konferencji. Efekt ten jest najczęściej wytwarzany przez oprogramowanie, a nie za pomocą nowej konstrukcji obiektywu. Jak wspomina Apple, bokeh w iPhone 7 Plus jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch aparatów i cyfrowego procesora sygnałowego, aby stworzyć mapę głębi obrazu, a następnie zastosować to do rozmycia tła.

Trzeba podkreślić, że iPhone 7 Plus nie będzie miał możliwości bokeh po wyjęciu z pudełka. Funkcja przyjdzie wraz z trybem Portretu w aplikacji aparatu, który pojawi się aktualizacją oprogramowania w niedługim czasie.

Dodaj komentarz