Nowy system w smartfonach może pomóc kontrolować cukier we krwi

Nowy system w smartfonach może pomóc kontrolować cukier we krwi

Opisywany system może być zbawieniem dla diabetyków, którzy będą mogli wyeliminować ze swojego życia kłucie palców oraz zastrzyki z insuliną na rzecz automatycznej kontroli poziomu cukru we krwi.

Smartfon wraz z małym czujnikiem i pompą insulinową umieszczoną w trzustce mogą monitorować poziom cukru i w razie potrzeby dostarczać insulinę, tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Virginia. Międzynarodowe badania mają zakończyć się w tym roku w dwóch etapach.

Jeden z głównych naukowców, Boris Kovatchev twierdzi, że wydział technologii dla diabetyków pracuje nad ‘sztuczną trzustką’ już od 2006 roku.

System współpracuje z łatwo dostępnym czujnikiem poziomu cukru, który można umieścić w dowolnym miejscu ciała jak ramię czy brzuch. Jest wielkości pendrive.

Czujnik odczytuje poziom glukozy we krwi co pięć minut i bezprzewodowo przekazuje dane do specjalnie zaprojektowanej aplikacji na Androida. Po analizie algorytmów aplikacja steruje pompą insulinową, która dozuje dawki insuliny dostarczane do krwi.

Dodaj komentarz