Modele BIM – nowoczesna technologia dla branży budowlanej

Modele BIM – nowoczesna technologia dla branży budowlanej

Charakterystyka branży budowlanej sprawia, że niezwykle istotny staje się w niej dzisiaj rozwój technologii. Oferowane dzisiaj innowacyjne rozwiązania powodują, że realizacja inwestycji budowlanych przebiega szybciej. Jednym z takich rozwiązań jest technologia BIM i związane z nią modele BIM. W jaki sposób mogą przysłużyć się osobom zaangażowanym w realizację określonego projektu?

Modele BIM – nowoczesna technologia dla branży budowlanej

Jedną z technologii wykorzystywanych dzisiaj podczas realizacji inwestycji jest BIM. Dzięki stworzonym w tym celu programom i aplikacjom architekci, projektanci, dostawcy, wykonawcy projektu oraz zarządca mają stały wgląd w projekt oraz nanoszone w jego przypadku zmiany. Nieodłącznym elementem technologii BIM są modele BIM, czyli cyfrowe wizualizacje produktów, wyposażenia lub materiałów budowlanych. Takie modele mogą być tworzone przez producentów, którzy oprócz przygotowania reprezentacji 3D wzbogacają je również o wszystkie istotne dane. Jakie są najważniejsze powody, dla których producenci powinni wykorzystywać technologię BIM do sporządzania modeli BIM na podstawie produkowanych materiałów? Jak modele BIM przyczyniają się do usprawnienia procesu projektowania i budowy?

Dlaczego warto tworzyć modele BIM? 

Możliwość przygotowywania modeli BIM to duże udogodnienie dla producentów materiałów budowlanych. W ten sposób mogą oni bowiem zachęcić osoby zaangażowane w realizację przedsięwzięć budowlanych do korzystania ze swojej oferty. Jeśli dany inwestor oraz architekt korzystają z technologii BIM, to istnieje duża szansa, że pominą oni konkurencyjne firmy, które nie przewidują możliwości skorzystania z modeli BIM. Stają się więc one jednym z elementów strategii marketingowej firmy produkującej materiały budowlane, instalacyjne czy wykończeniowe. 

W jaki sposób modele BIM pomagają w procesie realizacji inwestycji? 

Dzięki modelom BIM architekci i projektanci wiedzą, jak dokładnie wygląda określony produkt. Co więcej mają również wgląd we wszystkie informacje mające dla nich znaczenie. Za pomocą modelu BIM wiedzą zatem, z czego dokładnie wykonany jest określony produkt, jak dokonuje się jego montażu, a także jaka konsumpcja energii jest przewidywana w jego przypadku. Oznacza to bardzo łatwy dostęp do potrzebnych materiałów. Modele BIM eliminują konieczność kontaktowania się z producentem czy dostawcą w celu uzyskania niezbędnych danych dotyczących określonych produktów. Wykorzystując dany model BIM w projekcie, architekci mogą szybko poinformować resztę podmiotów zajmujących się inwestycją o tym, z czego dokładnie będzie składała się wznoszona konstrukcja.

Dodaj komentarz