Smartfon jest wbrew pozorem dość złożonym urządzeniem i wiele może się w nim zepsuć. Niektóre awarie i uszkodzenia widoczne są już na pierwszy rzut oka, inne mogą być bardziej zagadkowe.
Nawet najdroższe smartfony mogą się zepsuć, czy to przez przypadek, czy to z powodu nieprawidłowego użycia, czy w skutek wypadku (najczęściej spotykanymi wypadkami jest zalanie smartfona lub upuszczenie go).
Oto najważniejsze rodzaje uszkodzeń smartfonów, o których warto wiedzieć coś więcej. Omówimy także, czy poszczególne rodzaje uszkodzeń są trudne do naprawienia i z jakim może się to wiązać kosztem. Zapraszamy!
Uszkodzenia mechaniczne
Uszkodzenia mechaniczne następują najczęściej na skutek takich wydarzeń jak – zalanie smartfona, upuszczenie go, różnego rodzaju wstrząsy. Mogą się objawiać na przykład obtarciami czy odłamaniem fragmentów smartfona, a także oczywiście porysowaniem lub zbiciem ekranu. Warto zaznaczyć, że można wyróżnić dwa typy uszkodzeń ekranu: uszkodzenie samej szybki i uszkodzenie wyświetlacza LCD.
Jeśli szybka jest miejscami zbita, ale ekran wciąż działa i wykrywa dotyk, to oznacza, że prawdopodobnie wyświetlacz LCD jest cały. W przypadku, kiedy na ekranie nic się nie wyświetla, są czarne plamy lub ekran nie odczytuje dotyku, jest spora szansa, że wyświetlacz został uszkodzony. Dla posiadacza smartfona lepszy jest ten pierwszy scenariusz, ponieważ wymiana samej szybki jest znacznie tańsza niż wymiana całego ekranu, włącznie z wyświetlaczem.
Awarie oprogramowania
Druga kluczowa kategoria uszkodzeń smartfonów to awarie oprogramowania. Nie zdarzają się one bardzo często, ale jednak mogą nastąpić, choćby ze względu na wadliwą aplikację. Łatwo jest też uszkodzić oprogramowanie swojego smartfona, jeśli korzysta się z niego w niestandardowy sposób, czyli na przykład próbuje się go rootować (uzyskiwać uprawnienia administratora, aby mieć dostęp do większej ilości ustawień urządzenia).
W przypadku awarii oprogramowania pomocne może być przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych, ale niekiedy może to nie rozwiązać problemu bądź być po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędna będzie profesjonalna naprawa LG Warszawa, wykonana w serwisie przez doświadczonych specjalistów.
Usterka baterii
Po pewnym czasie użytkowania smartfona niekiedy można zauważyć, że rozładowuje się on znacznie szybciej niż powinien bądź samoczynnie w pewnych momentach włącza i wyłącza. Są to znaki wskazujące, że pojawił się jakiś problem z baterią. Mógł on wyniknąć z przeładowywania sprzętu, przegrzania go czy po prostu przypadkowo.
W przypadku usterki baterii zazwyczaj nie opłaca się próbować tego elementu naprawiać, ponieważ często po prostu nie jest to możliwe. Dlatego też wadliwą baterię na ogół po prostu wymienia się na nową.