Statystyki nie kłamią – skrzynka e-mailowa od Google, Gmail, jest najpopularniejszą tego typu usługą na świecie. Ma bowiem ponad półtora miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie (nie należy mylić tej liczby z ilością kont, ponieważ ona jest jeszcze wyższa). Bardzo wiele osób decyduje się na Gmaila odruchowo, bez głębszego zastanowienia właśnie w związku z tym, że jest on tak popularny. Tylko czy popularny jednocześnie oznacza dobry?
Gmail ma najlepsze na świecie zabezpieczenia
Żadna inna usługa e-mail nie jest w stanie póki co dorównać filtrom antyspamowym Gmaila. Są one w stanie precyzyjnie i trafnie oznaczyć między innymi próby oszustwa, podejrzane załączniki, próby podszycia się pod osobę, z którą wcześniej się kontaktowaliśmy i wiele innych.
Ponadto Gmail udostępnia nie tylko tradycyjne uwierzytelnianie dwuetapowe przy pomocy kodu SMS, ale także tokenów U2F. Są to niewielkie urządzenia przypominające wyglądem pendrive’y, które należy podłączyć do komputera, a następnie nacisnąć znajdujący się na nich przycisk. Każdorazowo będzie to skutkowało wygenerowaniem nowego hasła do poczty i zalogowaniem się do niej.
Nie ma bezpieczniejszego sposobu na logowanie się do poczty, przynajmniej jeśli chodzi o zagrożenia cyfrowe, a nie fizyczne. Nawet tradycyjna weryfikacja dwuetapowa przez SMS nie musi stanowić dla hakerów czy oszustów dużej przeszkody, ale już token U2F okaże się niemożliwy do obejścia.
Należy przy tym wskazać, że zabezpieczenia Google chronią przed niechcianym dostępem do naszego konta – niekoniecznie do naszych wiadomości. Gmail nie oferuje bowiem szyfrowania end-to-end, które sprawia, że wiadomości nie może czytać nikt poza nadawcą ani odbiorcą, w tym nawet sam dostawca usług e-mailowych. Takie szyfrowanie można spotkać za to chociażby w ProtonMailu https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/, popularnej skrzynce cenionej przez zwolenników prywatności w sieci.
Prywatność? Nie w Gmailu
Wiemy już, że Gmail jest bezpieczny z punktu widzenia bycia okradzionym czy oszukanym. Jak wygląda za to kwestia prywatności? Znacznie mniej optymistycznie.
Algorytmy Google skanują maile użytkowników, zarówno przychodzące, jak i wychodzące, aby lepiej dostosowywać dla nich reklamy. Jeśli więc na przykład zamawiamy dużo określonego rodzaju ubrań czy gadżetów, to prawdopodobnie w niedługim czasie będą się nam one pojawiać w reklamach.
Zdarzyła się Google pewna wpadka, w wyniku której ujawniono, że przez jakiś czas dostęp do danych użytkowników Gmaila miały nie tylko boty, ale też prawdziwi ludzie z krwi i kości, a konkretnie programiści z zewnętrznej firmy.
Wobec tego czy Gmail jest najlepszą skrzynką? Tak pod względem bezpieczeństwa, ale zdecydowanie nie pod względem prywatności. Jeśli to na tym drugim nam zależy, lepszym rozwiązaniem będzie na przykład ProtonMail https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/ lub inna tego typu usługa.