Składanie komputera nie jest takie trudne!
Mogłoby się wydawać, że złożenie własnego komputera stacjonarnego wymaga specjalistycznej wiedzy i jest zarezerwowane jedynie dla mistrzów nowoczesnych technologii. Tymczasem nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać i z drobną pomocą może to zrobić każdy.
Czego potrzebujemy?
Żeby złożyć własny komputer potrzebujemy odrobiny cierpliwości, śrubokręta krzyżakowego i odpowiednich podzespołów, których wybór jest kluczowy. Muszą one nie tylko współgrać ze sobą, ale także odpowiadać naszym potrzebom. Inaczej bowiem buduje się komputery do pracy w biurze, a inaczej te do gier czy montażu filmów, dlatego przed zakupem komponentów musimy zastanowić się do czego będziemy używać tego sprzętu. A czego potrzebujemy?
- Zasilacz
- Płyta główna
- Procesor
- Pamięć RAM
- Karta graficzna
- Dysk twardy
- Chłodzenie
- Obudowa
Potrzebujemy zasilania!
Oczywiste jest, że żeby nasz komputer mógł w ogóle wystartować, będzie potrzebował prądu. Za to odpowiada zasilacz, który jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Szukając odpowiedniego, musimy zwrócić uwagę na moc, uwzględniając wymagania energetyczne pozostałych komponentów (można to policzyć w kalkulatorach dostępnych w internecie). Trzeba też wziąć pod uwagę jego jakość, najlepiej kierując się opiniami innych użytkowników.
Liczy się wnętrze
Najważniejszą sprawą jest dobór procesora i płyty głównej. Muszą one ze sobą współgrać, inaczej nie da się ich zamontować. Jeśli komputer będzie nam służył tylko do pracy w programach biurowych, to procesor może być nieco słabszy, ale jeśli chcemy grać lub renderować grafikę, warto w niego zainwestować. Ważny jest też dobór pamięci RAM. Ilość i wielkość kości pamięci zależy od tego, jak będziemy obciążać nasz komputer. Im więcej zadań ma on wykonywać na raz, tym więcej RAMu będzie potrzebował. Niektóre procesory mają wbudowane moduły graficzne i jeśli sprzęt nie będzie wykorzystywany do gier, to takie rozwiązanie powinno wystarczyć. W przeciwnym razie trzeba zainwestować w porządną kartę graficzną. Wybór modeli jest naprawdę szeroki. Dysk twardy jest niezbędny nie tylko do instalacji systemu, ale też do przechowywania naszych plików. Możemy wybrać tradycyjny dysk talerzowy HDD lub postawić na nowsze rozwiązanie, czyli szybsze dyski SSD.
Skrzynka i wiatraki
Komputer nie powinien istnieć bez obudowy. Ona nie tylko utrzymuje nasze podzespoły w miejscu, ale także chroni je przed uszkodzeniem i przegrzaniem. Dlatego warto zainwestować w obudowę wysokiej jakości i doposażyć się w odpowiednie chłodzenie procesora. To zapewni niskie temperatury pracy naszych podzespołów.
Śrubokręt w dłoń!
Kiedy już mamy wszystko, czas na montaż. Odrobina cierpliwości, śrubokręt, czytanie instrukcji i w razie czego wsparcie z internetu, pomogą nam te klocki poukładać, żeby wszystko działało bez zarzutów.