Zagrożenia jakie czekają na Twoje dziecko w internecie

Zagrożenia jakie czekają na Twoje dziecko w internecie

Zagrożenia jakie czekają na Twoje dziecko w internecie

W dzisiejszych czasach dzieci coraz więcej swojego czasu spędzają przed komputerami albo telefonami serfując po internecie. Niestety internet nie jest tylko czymś dobrym, czai się w nim wiele niebezpiecznych rzeczy oraz oszustów. Spora ilość dzieciaków gra w różnego rodzaju gry online – przez co z roku na rok spora ich ilość zostaje ofiarami kradzieży kont (najczęściej zostają one sprzedane na różnego rodzaju portalach aukcyjnych) lub phishingu.

Cyberzagrożenia w grach

Pomimo tego, że zagrożeń czekających na dzieci w grach jest coraz więcej, to na szczęście wielu nawet najmłodszych graczy wie o ich istnieniu, dzięki czemu nie są już tak łatwymi ofiarami dla oszustów czy hakerów, ponieważ wiedzą jak się przed tym ustrzec przynajmniej w ten podstawowy prosty sposób. Z roku na rok przybywa nowych graczy oraz gier, więc wiadome jest to, że potencjalnych oszustów także będzie przybywać w proporcjonalnej ilości co graczy. Jak więc powinno chronić się twoje dziecko podczas grania w gry?

Ataki phishingowe

Jedną z najbardziej znanych metod wykorzystywaną przez oszustów jest metoda phishingowa. Najprościej mówiąc, jest to metoda, w której wysyłane są maile przypominające administrację danej gry. Jednak po kliknięciu specjalnego linka znajdujący się w mailu automatycznie nasze dane są wykradane i tracimy dostęp do swojego konta. Warto przed kliknięciem danego maila sprawdzić jego pisownię oraz to czy adres jest prawidłowy. Jeśli dalej nie jesteśmy pewni, warto zajrzeć na stronę phistank.com, której zadaniem jest weryfikacja danego maila oraz sprawdzenie, czy nie należy on do oszusta. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy. Większość z nich zabezpiecza nasze skrzynki i wykrywa wszystko, co jest podejrzane.

Fałszywe wiadomości w grach MMO

Jeśli Twoje dziecko gra w jakikolwiek tytuł MMO powinien on uważać na podszywających się pod administrację lub pomoc techniczną oszustów. Bardzo często wysyłają oni fałszywą wiadomość z informacją, że ich konto zostanie permanentnie usunięte, jeśli nie podadzą hasła do konta, czy też nie wejdą na sfabrykowaną stronę internetową. Aby bardziej zachęcić graczy do zrobienia tego, czego chce oszust, oferują bonus w grze, który zazwyczaj jest płatną częścią gry. Jest to metoda wykorzystywana głównie na nowych graczach, którzy nie są świadomi tego, co się właśnie wydarzyło.

Próba kradzieży hasła 

W dzisiejszych czasach odchodzi się od fizycznych wersji gier na rzecz cyfrowych, a nawet jeśli gra jest na płycie, należy podać specjalny kod na platformie np. Steam. Inaczej bez tego nie zagramy w grę. Duża ilość gier na danej platformie jest łakomym kąskiem dla oszustów, którzy chcieliby mieć gry za darmo. Warto, więc zaopatrzyć dziecko w różne hasła, które będą służyły do różnych platform. Tak by jedno hasło nie było do wszystkiego, dzięki temu, jeśli nawet dojdzie do ataku, to dziecko straci dostęp do jednej rzeczy, a nie do wszystkiego, co posiada. Dobrą opcją jest założenie dwuetapowej weryfikacji (najczęściej połączonej z naszym numerem telefonu). Tym bardziej że dzisiejsze zabezpieczenia są na tyle mocne, że trudno jest pokonać weryfikację dwuetapową w prosty i szybki sposób.

Korzystanie z cheatów

Używanie cheatów, już samo w sobie jest złe i nie powinno mieć miejsca. Jedną z konsekwencji takiego zachowania jest utrata konta na pewien czas, a w gorszym przypadku utrata do konta na stałe. Jednak oprócz konsekwencji w grze możemy mieć dużo gorsze poza grą, ponieważ najczęściej cheaty robione są przez grupy hakerów, którzy nie dość, że zarabiają na tworzeniu takiego oprogramowania, to jeszcze na nim zarabiają. Cheaty pobierane są najczęściej z nieznanych stron, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa. Co samo w sobie jest już zagrożeniem dla danych naszego dziecka.

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć, w grach online istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą być zagrożeniem dla naszego dziecka. Jednak na większość z nich jest dobra jedna odpowiedź, a mianowicie zakup dobrego programu antywirusowego.

Dodaj komentarz